سلامتی(جسمی-روحی-روانی...)

زیر مجموعه www.shivaazimi.blogfa.com
نویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

موهای بلند

معمولا خانم‌ها دوستدار موهایی بلند هستند، چرا كه می‌توان آنها را با مدل‌های زیبا و متنوع آراست و حالت چهره را دائماً تغییر داد.

البته اگر ندانید كه موهای بلندتان را چگونه آرایش كنید، چهره خود را به كلی خراب خواهید كرد. شستن موهای بلند روش خاصی دارد، در حالی كه شستن موهای كوتاه آسان‌تر است.

www.shivaazimi-health.blogfa.com

اما طریقه شستن و خشك‌كردن موهای بلند به این ترتیب است:

1 - شامپو را فقط روی سرتان بریزید. همان‌طور كه می‌دانید، علت استفاده از شامپو از بین‌ بردن چربی و كثیفی‌هاست. بهتر است شامپو را كف سر خود بمالید، نه انتهای موهایتان و سعی كنید شامپو داخل گوش‌ها نرود. شامپو را در دست‌های خیس‌تان به كف تبدیل كنید و با سر انگشتان، پوست سر را آهسته ماساژ دهید. موهایتان را به یك سمت و یك نقطه جمع نكنید؛ هرچه بیشتر این كار را بكنید، موها بیشتر در هم گره می‌خورد.

2- موها را با آب بشویید و آب اضافی آن را بگیرید. یادتان باشد وقتی موهایتان خیس است، هرگز آنها را نچلانید و نكشید. در عوض دست خود را به آرامی روی كف سرتان گذاشته و فقط آب اضافی را از سطح موها بتكانید.

مضرات استفاده از سشوار بیشتر از مزایای آن است. استفاده از آن فقط احتمال خشك ‌شدن موها را تا حد بسیار زیادی افزایش می‌دهد كه این حالت باعث خشكی، كم‌آبی، وزكردن و ریزش مو می‌شود.

3 - وقتی مایع حالت‌دهنده را روی موهایتان می‌ریزید، بیشتر روی نوك موها – از گوش به پایین- تمركز كنید. اگر از محلول‌های درمانی برای موهایی كه سر آنها دو شاخه و به اصطلاح موخوره شده‌اند، استفاده می‌كنید، خیلی آرام حالت‌دهنده اضافی را به سمت نوك موها هدایت كنید. همچنین می‌توانید برای درمان خشكی موها از حالت‌دهنده‌های مخصوص موهای خشك و آسیب‌دیده استفاده كرده و به همین روش، آن را بیشتر به سمت نوك موها هدایت كنید.

4 - وقتی برای آخرین‌ بار موها را آبكشی می‌كنید، بهتر است از آب خنك استفاده كنید. این كار باعث می‌شود روزنه‌های پوست، ریز و كوچك شوند و هنگام شانه‌كردن نیز احتمال ریزش موهایتان كمتر می‌شود.

5 - بعضی‌ها بعد از حمام‌كردن و برای خشك‌كردن یا حالت‌دادن به موهایشان، از سشوار استفاده می‌كنند. نكته‌ای كه خیلی از ماها نمی‌دانیم، این است كه با این كار باعث خشك و شكننده‌شدن موهایمان می‌شویم كه در نهایت منجر به موخوره و شكنندگی موها می‌شود. البته استفاده گهگاه از سشوار نمی‌تواند برای موهایتان خطری داشته باشد؛ بنابراین بهتر است بیشتر اوقات اجازه دهید موها در هوای محیط و به طور طبیعی خشك شوند.

چند نكته:

- آب گرم باعث بزرگ ‌شدن روزنه‌های پوست می‌شود، در صورتی كه آب سرد آنها را جمع می‌كند. برای همین است كه بیشتر متخصصان توصیه می‌كنند تا قبل از خارج‌شدن از حمام، موها را با آب سرد آبكشی كنید. آب سرد منافذ پوست را منقبض كرده و از فولیكول‌های مو نیز بهتر مراقبت می‌كند.

- موقع شامپو زدن به موها، از جمع‌كردن همه مو بالای سرتان خودداری كنید. این كار نه تنها كمكی به راحتی شست‌وشو نمی‌كند، بلكه باعث گره‌خوردن موها نیز می‌شود.

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

مسواک

آیا تاکنون فکر کرده‌اید که در مسواک شما چه چیزهایی کمین کرده‌اند. مسواک‌ها سرشار از انواع میکرب‌ها هستند.

مسواک شما کثیف‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که یک مسواک بدون درپوش می‌تواند بیش از 100 میلیون باکتری را در خود جای دهد.

 

اما نگران نباشید. به هر حال دهان ما نیز چندان استریل و عاری از میکرب نیست. صدها میکروارگانیسم در دهان ما هر روز وجود دارد و این مشکل چندان بزرگی نیست. در واقع می‌توان گفت که مشکل زمانی جدی می‌شود که تعادل این باکتری‌ها در دهان به هم می‌خورد.

 

بهتر است بدانیم که پلاک‌ها یا همان جرم‌های روی دندان، باکتری هستند، بنابراین با هر مرتبه مسواک زدن این باکتری‌ها به مسواک منتقل می‌شوند.

سوالی که در این رابطه مطرح می‌شود این است که آیا ممکن است در نتیجه مسواک‌های آلوده بیمار شد؟

 

پاسخ چندان روشن نیست، فارغ از این حقیقت که چه تعداد باکتری در دهان ما زندگی می‌کنند و یا از طریق دهان به مسواک منتقل می‌شوند، باید گفت که دفاع بدن در مقابل این باکتری‌ها به قدری هست که دچار عفونت ناشی از میکرب‌های روی مسواک نشوید.

 

 خوشبختانه باید گفت که بدن به طور خودکار علیه این باکتری‌ها مبارزه می‌کند، بدون آن که علامتی از ناراحتی مشخص شود. به همین دلیل ما از میکروب روی مسواکی که در دستشویی یا هر جای دیگر قرار می‌دهیم خبر نداریم.

با این حال بهتر است نکات زیر را رعایت کنید تا از بروز همان مشکلات نادر که در نتیجه آلودگی مسواک به وجود می‌آیند نیز مصون بمانیم.

 

محافظت از مسواک

- مسواک را دور از محل توالت قرار دهید. در بسیاری از خانه‌ها، روشویی و توالت در کنار هم هستند و در اغلب موارد نیز مسواک در لیوانی کنار کاسه دستشویی قرار می‌گیرد. هر توالتی گازهای آلوده در هوا پراکنده می‌کند و این جای تعجب است که چرا مسواک را آن نزدیکی‌ها قرار می‌دهید.

با این توصیفات تاکید می‌شود که تا آن جا که امکان دارد مسواک را جایی دورتر از توالت قرار دهید. نکته بعد این که بعد از توالت و قبل از مسواک زدن، حتما دستان خود را با آب و صابون بشویید.

 

- مسواک خود را بعد از هر بار مصرف به دقت شستشو دهید.

 

- مسواک خود را خشک نگه دارید. همان طور که می‌دانید باکتری‌ها تمایل زیادی به محیط‌های مرطوب دارند. بنابراین سعی کنید مسواک خود را خشک نگه دارید. از درپوش مسواک بهتر است استفاده نکنید زیرا رطوبت مسواک را حفظ می‌کند و محیط را هر چه بیشتر مستعد رشد باکتری‌ها می‌کند.

 

- مسواک خود را مستقیم نگه دارید. قرار دادن مسواک در جایی که مستقیم باشد بهتر است از حالت افتاده آن روی هر سطح.

هرگز از مسواک دیگران استفاده نکنید و چنین اجازه‌ای نیز به دیگران ندهید که بخواهند از مسواک شما استفاده کنند. حتی توصیه می‌شود که مسواک خود را در مجاورت مسواک دیگری قرار ندهید ، زیرا باکتری‌ها از یکی به دیگری منتقل می‌شود

هم اکنون محصولات مختلفی در بازار وجود دارد که مدعی است می‌تواند مسواک را عاری از باکتری کند.

روش‌هایی که این محصولات دارند به کمک گرما، اشعه یا اسپری‌های باکتری کش از مسواک محافظت می‌کنند و بعضی از مسواک‌ها نیز گفته می‌شود که حاوی فرچه ضد رشد باکتری است.

 

شواهد نشان می‌دهد که بعضی از این راهکارها مفید است و منجر به از بین رفتن باکتری می‌شود. بنابراین اگر تصمیم گرفته‌اید که از این محصولات استفاده کنید تاییدیه سازمان غذا و دارو را در این زمینه در نظر بگیرید.

همچنین به خاطر داشته باشید که حتی بهترین محصولات نیز به قادر از بین بردن تمام باکتری‌ها نیستند.

 

بهترین راهکار ممکن در این رابطه این است که مسواک خود را بعد از مدتی استفاده دور بیاندازید. زمان پیشنهادی در این رابطه هر سه تا چهار ماه یک بار است و نهایت این که به خاطر داشته باشید که این باکتری‌ها هستند که موجب بد بویی دهان،پوسیدگی دندان و بیماری های لثه می‌شوند.

 

بنابراین مسواک زدن و نخ کشیدن به دندان‌ها را هرگز فراموش نکنید. همچنین شستشوی دهان با مواد شوینده ضد باکتری (البته نه همیشه) قبل از مسواک زدن از انتقال باکتری به مسواک ممانعت می‌کند.

قرار دادن مسواک درون ماکروفر

دکتر نغمه قاری‌زاده، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز در این باره گفت:

« یک مسواک خوب باید دارای برس نرم باشد و تا حد امکان از مسواک‌های با برس زبر نباید استفاده کرد. اندازه مسواک نباید بیش از حد بزرگ باشد، بلکه مسواک باید به اندازه‌ای باشد که به راحتی امکان چرخش درون دهان را داشته باشد.

 

هر وسیله بهداشتی، از جمله مسواک بهتر است دور از فضای دستشویی نگهداری شود، زیرا گازها و آمونیاک موجود در فضای دستشویی موجب آلودگی مسواک و دیگر لوازم بهداشتی می‌شود.

 

برای نگهداری از مسواک بهتر است از درپوش استفاده شود، ولی باید به این نکته توجه داشت که پیش از قرار دادن مسواک درون درپوش باید آن را خشک کرد، زیرا قرار دادن مسواک مرطوب درون درپوش موجب آلودگی آن می‌شود.

 

برای شست وشوی مسواک می‌توان از آب استفاده کرد. همچنین برای از بین بردن میکروب‌ها و آلودگی‌های مسواک می‌توان به مدت 30 ثانیه آن را درون ماکروفر قرار داد. با این روش آلودگی‌های مسواک از بین می‌رود. اما توجه داشته باشید که همین عمل ممکن است کارایی مسواک را تحت تاثیر قرار دهد و به عبارتی به ساختمان مسواک آسیب وارد کند.

 

حرکت مسواک به صورت افقی بر روی سطح دندان‌ها و وارد آوردن فشار زیاد هنگام مسواک زدن توصیه نمی‌شود، زیرا انجام این کار موجب سایش مینای دندان‌ها و افزایش حساسیت آن‌ها می‌شود.

 

هنگام مسواک زدن (طرز صحیح مسواک زدن) باید حرکت مسواک به‌گونه‌ای باشد که برس آن به صورت چرخشی و لرزشی با سطح دندان‌ها در تماس باشد. می‌توان ابتدا مسواک را به صورت عمودی بر روی دندان‌ها قرار داد و سپس با زاویه‌ای 45 درجه آن را چرخاند، طوری که برس مسواک در لابه‌لای شیارهای دندان‌ها و فاصله لثه و دندان فرو رود و در این هنگام با حرکت‌های لرزشی دندان‌ها را تمیز کرد.

 

هنگام مسواک زدن نباید مسواک را از روی سطح دندان‌ها بلند کرد، بلکه بهتر است مسواک با حرکات چرخشی به سمت بالا و پایین حرکت داده شود. قسمت درونی دندان‌ها باید بیشتر از سطح آن‌ها با مسواک تمیز شود.

 

مسواک به تنهایی نمی‌تواند موجب تمیز شدن دندان‌ها شود و حتما باید در کنار آن از نخ دندان هم استفاده کرد. نخ دندان علاوه بر این که موجب خارج شدن ذرات باقی مانده مواد غذایی از لابه لای دندان‌ها می‌شود، از طریق تماس با سطح دندان‌ها موجب تمیز شدن سطح دندان هم می‌شود.

 

زمانی که برس مسواک تغییر شکل می‌دهد، بهترین زمان برای تعویض مسواک است. این زمان برای افراد مختلف و شیوه استفاده آن‌ها از مسواک متفاوت است، ولی باید توجه داشت که پس از تغییر شکل برس مسواک، حتما باید آن را تعویض کرد.»

منبع:تبیان


لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

ژل و واکس مو

دانستني هاي ژل، موس، واكس و اسپري مو

مي‌دانيد چه به سر مي‌ريزيد؟
  گاهي از مدل موهايمان خسته مي‌شويم وتلاش مي‌كنيم حالت يا مدل آن را تغيير دهيم. شكل دادن به مو تاريخچه‌اي بسيار طولاني به قدمت دوران باستان دارد. در آن دوران از استوانه‌هاي فلزي، روغن‌ها و مواد معطر براي اين منظور استفاده مي‌شد، اما امروزه فرآورده‌هاي گوناگوني توليد شده كه همواره بخشي از در آمد ما صرف خريداري آنها‌ ‌مي‌شود. شما با اين فرآورده‌ها چقدر آشنايي داريد؟

اين حالت دهنده هاي عزيز

ژل، اسپري، موس، فوم ، كرم، واكس و ... نام‌هايي كه در بالا به آن اشاره شد، براي خانم‌ها و آقاياني كه موهايشان بر خلاف جاذبه زمين در هيچ جهت ديگري قرار نمي گيرد! وآنها كه موهايشان هميشه داخل صورتشان است و در جستجوي راهي هستند كه مويشان را به سمت بالا شانه وآن را در همان مكان‌تثبيت‌كنند، نام‌هائي بسيار آشنا هستند. كم نيستند افرادي كه بعد از هر بار شستشو و يا قبل از بيرون رفتن از منزل از اين مواد‌ ‌استفاده مي‌كنند، اما معدودند كساني كه فرق بين اين مواد و كاربردها و مضرات هر يك از آنها را به خوبي بشناسند. آیا با تفاوتهای این محصولات(ژل-موس-اسپری-واکس مو) با هم آشنا هستید؟و آیا از موارد استفاده هر یک و مضرات آنها اطلاع دارید؟ برای مشاهده متن کامل به ادامه مطلب مراجعه کنید.
نویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

مسواک

حسابی خوابتان می‌آید و می‌خواهید بخوابید، ولی یک کار باقی مانده است، هنوز مسواک نزده‌اید! با بی‌‌حوصلگی به دست‌شویی می‌‌روید، خمیر دندان را روی مسواک می‌‌گذارید و به جلوی تلویزیون برمی‌گردید. در حالی که غرق تماشای آخرین صحنه‌های فیلم هستید، دندان‌هایتان را تند تند مسواک می‌‌زنید. فکر می‌‌کنم یک دقیقه هم نمی‌شود.

ولی آیا این نوع مسواک زدن اثری هم دارد؟

اگر از شما سوال کنند کدام قسمت‌ از دندان‌هایتان را مسواک زده‌اید، به یاد ندارید، چون در حالی که غرق تماشای آخر فیلم بودید، مثل هر شب و به صورت خودکار، در کوتاه‌‌ترین زمان ممکن دندان‌هایتان را مسواک زده‌اید.

یک لحظه صبر کنید.

حتما قبول دارید شما همین یک دست دندان را دارید و اگر هر یک از آنها را از دست بدهید، دندان تازه‌ای به جای آن رویش پیدا نخواهد کرد و باید تا آخر عمر با جای خالی آن کنار بیایید.

از همین امشب با دندان‌هایتان مهربان‌‌تر باشید. لحظاتی را فقط به مسواک زدن اختصاص دهید.

جلوی آینه بایستید و با این روش جدید دندان‌هایتان را مسواک بزنید:
مسواک زدن از یک تا چهار

همیشه عادت کرده‌ایم از سطح جونده ی دندان‌ها مسواک زدن را شروع کنیم، بنابراین بیشتر اوقات وقتی نوبت به سطح زبانی دندان‌ها می‌‌رسد، یا دستمان خسته شده است و یا مسواک زدن این سطح از دندان‌ها را از قلم می‌اندازیم، بنابراین از امشب به بعد، اول سطح زبانی دندان‌ها، بعد سطح جونده و آخر از همه سطح گونه‌ای دندان‌هایتان را مسواک بزنید.

هنگامی که سطح جونده را مسواک می‌‌زنید، موهای مسواک را مثل برس روی این سطح نکشید. این کار نه تنها موجب سایش سطح دندان‌ها می‌‌شود، بلکه . . .

برای مشاهده متن کامل به ادامه مطلب مراجعه کنید!

ادامه مطلب شامل نکاتی در مورد:جامسواکی-راهنمای خرید مسواک

و . . . میباشد.
نویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

بوی بد دهان

عضو انجمن گوش‌، گلو و بيني گفت: يكي از عوامل ايجاد بوي بد دهان صبحگاهي، توقف حركت گونه، زبان و لب‌ها و نيز كاهش جريان بزاق در طي شب است كه به همين دليل مسواك زدن قبل از خواب در كاهش بوي دهان صبحگاهي تاثير زيادي دارد.

ابراهيم رزم‌پا در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس اظهار داشت: بوي بد دهان يك علامت شناخته‌شده با سابقه تاريخي قديمي است كه مي‌تواند دليل عمومي يا موضعي داشته باشد و مشخص شده كه تقريبا 85 درصد بوي دهان ناشي از عوامل موضعي است. لذا از اين جهت اهميت روشهاي بهداشتي مثل مسواك‌زدن دندان‌ها و زبان محرز شده است.
وي با بيان اينكه بوي بد دهان به تنهايي يك بيماري نيست بلكه علامت بيماري‌هاي مختلف است افزود . . .

برای مشاهده متن کامل به ادامه مطلب مراجعه کنید.
نویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

گوش پاک کن


گوش پاک کن وسيله يي جهت تميز کردن لاله گوش، بين انگشتان پا استعمال داروها در نواحي باز و تميز کردن آرايش دور چشم ها است. اين وسيله براي پاک کردن گوش نيست ولي متاسفانه غالباً در کشورمان از اين وسيله به عنوان گوش پاک کن استفاده مي شود که اين مساله ناشي از نقص آگاهي مردم است.
    
    گاهي وقت ها اسم اجسام سنخيتي با کارايي آنها ندارد. اين عدم تطابق اسم ها مي تواند عوارض جبران ناپذيري برجا بگذارد. گوش پاک کن يکي از نمونه هاي اين معضل است. موردي که نه تنها مردم عادي بلکه مسوولان بهداشتي جامعه به آن توجهي ندارند تا جايي که داروخانه ها حتي در صورت آگاهي از مصرف نابجاي آن توسط مشتري در جهت افزايش آگاهي افراد تلاشي نمي کنند. داستان از اينجا شروع مي شود که . . .

برای مشاهده متن کامل به ادامه مطلب

مراجعه کنید!(حتما بخوانید!)
نویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

سیگار

اگر شما سيگاري هستيد، حتما تا به حال، صدها بار شنيده‌ايد که بايد اين عادت را ترک کنيد. سيگار کشيدن مضرات زيادي براي قلب، ريه‌ها، مغز و حتي زندگي جنسي شما دارد. اما ضررهاي بي‌شمار آن تنها به همين‌ها محدود نمي‌شود. اگر به شما بگويند با هر بار سيگار کشيدن يک لکه سياه رنگ کوچک روي صورت شما باقي مي‌ماند، آيا باز هم به سيگار کشيدن ادامه مي‌دهيد؟ حقيقت اين است که سيگار کشيدن حداقل به 13 شکل گوناگون مي‌تواند روي ظاهر شما تاثير منفي داشته باشد.....ورم زير چشم


حتما توجه کرده‌ايد در شب‌هايي که خواب خوب و راحتي نداريد پوست شما در روز بعد شادابي کافي ندارد و احتمالا زير چشمانتان ورم مي‌کند. مطالعه‌اي در دانشگاه جان هاپکينز نشان مي‌دهد سيگاري‌ها 4برابر غيرسيگاري‌‌ها بعد از خواب شبانه احساس خستگي مي‌کنند. به‌نظر مي‌رسد کاهش ميزان نيکوتين بدن در هنگام خواب باعث ناآرامي و بدخوابي مي‌شود.


پسوريازيس

بيماري پسوريازيس يا داءالصدف بيماري التهابي مزمن پوست است که با برجستگي‌هاي نسبتاً وسيع قرمزرنگ همراه پوسته‌هاي لايه لايه و نقره‌اي پوست در زانوها وآرنج‌ها همراه است. اگر شما سيگاري باشيد احتمال ابتلا به اين بيماري بسيار افزايش پيدا مي‌کند. نتايج يک تحقيق در سال 2007 نشان مي‌دهد اگر شما در روز يک بسته سيگار بکشيد و اين کار را به مدت 10 سال ادامه بدهيد، احتمال ابتلا به اين بيماري تا 20درصد افزايش پيدا مي‌کند و در صورتي که بين 11 تا 20 سال عادت به کشيدن سيگار داريد احتمال ابتلا به پسوريازيس 60 درصد افزايش پيدا مي‌کند.


زردي دندان‌ها

نيکوتين داخل سيگار مي‌تواند دندان‌هاي شما را زرد کرده و به شدت روي زيبايي آن تاثير منفي داشته باشد. به اين ترتيب بايد به هزينه‌ خريد و دود کردن سيگارهاي خود، هزينه جرم‌گيري و سفيد کردن دندان‌هاي‌تان را نيز اضافه کنيد.


سيگار کشيدن خطر ابتلا به تمام مشکلات و بيماري‌هاي دهاني و دنداني از جمله سرطان دهان و بيماري‌هاي لثه را افزايش مي‌دهد. در مطالعه‌اي که در سال 2005 و در کشور انگلستان انجام شد، مشخص شد سيگاري‌ها با احتمال 6 برابر بيش‌تر از غيرسيگاري‌ها ممکن است به بيماري‌هاي لثه دچار شوند.


پيري زودرس پوست

همه ما به افراد مسن احترام مي‌گذاريم و چين و چروک‌هاي روي صورت آن‌ها را نشانه‌اي از تجربه مي‌دانيم. اما چهره يک جوان که بر اثر کشيدن سيگار، چهره‌اش چين خورده است، قابل احترام نيست. پزشکان بر سر اين موضوع به توافق رسيده‌اند که سيگار کشيدن روند پير شدن را تسريع مي‌کند و به همين دليل سيگاري‌ها به‌طور متوسط 4/1 سال از غير سيگاري‌هاي هم سن خود پيرتر به نظر مي‌رسند. دليل اصلي چروک شدن پوست اين است که سيگار کشيدن در رسيدن مواد مغذي خون که بافت پوست را انعطاف‌پذير و سالم نگاه مي‌دارد اختلال ايجاد مي‌کند.


زردي سرانگشت‌ها

نيکوتين موجود در سيگار نه تنها دندان‌ها (و البته ديوار خانه) را قهوه‌اي رنگ مي‌کند، بلکه نقش بسيار مهمي در لکه‌دار شدن و زرد شدن انگشتان دست شما دارد. البته براي از بين بردن اين لکه‌ها روش‌هاي خانگي مانند آب ليمو، محلول‌هاي از بين برنده لک و سفيدکننده و حتي کشيدن سيم ظرفشويي روي پوست وجود دارد. اما به‌نظر شما، ترک سيگار راه‌حل راحت‌تر و کم‌دردسرتري نيست؟


نازک شدن موها

سيگار روي موهاي سر نيز اثرات مخربي دارد. کارشناسان معتقدند مواد شيميايي سمي در سيگار مي‌تواند به دي.ان.اي‌هاي فوليکول مو آسيب رسانده و هم‌چنين باعث توليد راديکال‌هاي آزاد شده که تاثير مخربي روي سلول‌هاي بدن دارند. در نتيجه موهاي افراد سيگاري زود‌تر شروع به نازک شدن کرده و زودتر از غيرسيگاري‌ها خاکستري رنگ مي‌شود. البته ريزش مو هم يکي ديگر از عوارض مصرف سيگار است. نتايج يک بررسي در تايوان که در سال 2007 انجام شد، نشان مي‌دهد سيگاري‌ها با احتمال 2برابر بيش‌تر نسبت به افراد غيرسيگاري ممکن است دچار ريزش مو بشوند. البته در اين تحقيق فاکتورهايي مانند سن و عوامل ژنتيکي که باعث افزايش خطر ريزش مو مي‌شوند نيز لحاظ شده بود.


دير خوب شدن زخم‌ها

نيکوتين باعث انقباض و تنگي عروق بدن مي‌شود. باريک شدن رگ‌هاي خوني مي‌تواند جريان خون را در رگ‌هاي بسيار ريزي که در صورت و ديگر قسمت‌هاي بدن وجود دارد محدود کرده و آن‌ها را از اکسيژن مورد نيازشان محروم کند. اين باعث مي‌شود که زخم‌هاي شما ديرتر از حد معمول التيام پيدا مي‌کنند. علاوه بر اين اگر شما به قسمتي از بدن خود آسيب برسانيد، جاي جراحت شما نسبت به غيرسيگاري‌هاي بزرگ‌تر و قرمزتر خواهد بود. چندين مطالعه نشان مي‌دهد سيگاري‌ها بعد از جراحي‌هايي مانند کشيدن پوست صورت، کشيدن دندان يا اعمال جراحي دندان به خوبي بهبود پيدا نمي‌کنند. البته براي از بين بردن چين و چروک صورت خود نيز خيلي به جراحي‌هاي زيبايي مانند کشيدن پوست اميدوار نباشيد.چرا که در افراد سيگاري اين‌گونه اعمال دشوارتر و درصد موفقيت آن کم‌تر از حد معمول است.


تيره شدن پوست صورت

تا حالا توجه کرده‌ايد که پوست سيگاري‌ها معمولا تيره و خسته به‌نظر مي‌رسد؟ در مطالعه‌اي که در سال 2005 انجام شد بسياري از افرادي که در تحقيق شرکت داشتند چين و چروک، لاغري و پوست تيره رنگ را از خصوصيات افراد سيگاري دانسته‌اند. دود سيگار شامل مونوکسيد کربن است که جايگزين اکسيژن پوست مي‌شود. هم‌چنين نيکوتين با کاهش جريان خون باعث خشکي و رنگ‌پريدگي پوست صورت مي‌شود. سيگار کشيدن هم‌چنين بسياري از مواد مغذي بدن مانند ويتامين C را در بدن کاهش مي‌دهد که نقش مهمي در مراقبت و بهبود آسيب‌هاي پوستي بازي مي‌کند.


زگيل‌ها

به دلايلي که چندان مشخص نيست، سيگاري‌ها بيش‌تر از غيرسيگاري‌ها مستعد ابتلا به عفونت با ويروس پاپيلوما هستند که مي‌تواند باعث بروز زگيل در بدن و از جمله در ناحيه تناسلي شود. اگرچه زگيل‌هاي ناحيه تناسلي معمولا توسط انواع خاصي از ‌HPVها منتقل مي‌شوند، اما سيگار کشيدن نيز يک فاکتور خطرزا محسوب مي‌شود. نتايج يک بررسي نشان مي‌دهد زنان سيگاري با احتمال 4 برابر بيش‌تر نسبت به غيرسيگاري‌ها ممکن است به زگيل‌هاي ناحيه تناسلي دچار شوند.


سرطان پوست

سيگار مهم‌ترين دليل ابتلا به سرطان‌هاي دهان، گلو و ريه است و خطر ابتلا به سرطان پوست را نيز افزايش مي‌دهد. نتايج يک مطالعه در سال 2001 نشان مي‌دهد سيگاري‌ها با احتمال 3 برابر بيشتر از سايرين به سرطان‌هاي پوستي مبتلا مي‌شوند.


ترک‌هاي پوستينيکوتين سيگار مي‌تواند به بافت پوست آسيب وارد کرده و باعث از دست رفتن خاصيت کشساني پوست شود. هرکسي ممکن است با افزايش سريع وزن که براي مثال در دوران بارداري اتفاق مي‌افتد دچار ترک‌هاي پوستي شود، اما ميزان و شدت آن در افراد سيگاري بسيار بيشتر خواهد بود.


از دست رفتن تناسب اندامسيگار کشيدن باعث کاهش اشتها مي‌شود و به همين دليل معمولا سيگاري‌ها وزن کم‌تري نسبت به غيرسيگاري‌ها دارند. اما با اين حال نتايج يک مطالعه در سال 2009 نشان داد، سيگاري‌ها چربي‌هاي احشايي بيش‌تري در مقايسه با افراد غيرسيگاري دارند. اين چربي در داخل اعضاي داخلي بدن شما حرکت مي‌کند و مي‌تواند در قسمت‌هاي مياني بدن انباشته شود که علاوه بر چاق شدن اين قسمت‌ها، خطر ابتلا به بيماري‌هايي مانند ديابت را نيز افزايش مي‌دهد.


آب‌مرواريد


بيش از نيمي از آمريکايي‌ها تا سن 80 سالگي دچار درجات مختلفي از بيماري آب‌مرواريد مي‌شوند. البته احتمال ابتلا به اين بيماري در سيگاري‌ها بيشتر است. در حقيقت سيگارکشيدن‌هاي مداوم مي‌تواند خطر ابتلا به آب‌مرواريد را تا 22درصد افزايش دهد. البته ترک سيگار براي پيشگيري از اين بيماري هيچ‌گاه دير نيست. در ابتلا به اين بيماري ميزان سيگاري که شما کشيده‌ايد بسيار مهم‌تر از طول مدتي است که سيگاري بوده‌ايد.

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

خمیر دندان

 

شما مشتري کدام خميردندان هستيد؟ دنياي طعم‌دار و خميري خميردندان‌ها اين روزها بسيار شلوغ است و آدم را براي خريد يک خمير دندان مناسب سر در گم مي‌کند. راهنماي اين هفته «دهان و دندان» را بخوانيد تا خميردنداني بخريد که علاوه بر اينکه طعم و رنگ دلخواه شما را دارد، قادر است از پوسيدگي دندان‌هاي شما نيز پيشگيري کند....


خميردندان‌هاي ضدپوسيدگي


خميردندان‌هاي ضدپوسيدگي، خميردندان‌هايي هستند که داراي ماده‌اي به نام فلورايد هستند، البته فلورايد اين روزها بيشتر به خميردندان‌ها افزوده مي‌شود. خميردندان‌هاي حاوي فلورايد اثر کاهش‌دهندگي پوسيدگي دندان‌ها را بر عهده دارند. مطالعات نشان مي‌دهد اگر شما در سنين کودکي يعني حدود 2 سالگي از خميردندان فلورايددار استفاده کنيد و همچنان به مصرف آن در سنين بزرگسالي ادامه دهيد، مي‌توانيد تا 44 درصد از پوسيدگي دندان‌ها جلوگيري کنيد. اگر شما دنبال خريد اين خميردندان‌ها هستيد، دقت کنيد که در اين نوع خميردندان‌ها معمولا فرمول آن و يا کلمه فلورايددار به زبان کشور سازنده روي لوله مي‌نويسند. لبخندي سفيد با خميردندان‌هاي سفيد کننده اين روزها خيلي‌ها به دنبال خريد خميردندان‌هايي هستند که هرچه بيشتر دندان‌هايشان را سفيد کند و شرکت‌هاي سازنده انواع خميردندان با هم در رقابت شديد هستند تا خميردندان‌هايي را ارايه دهند که مشتريان بيشتري را به خاطر خواص سفيدکنندگي بيشتر آن جذب کنند ولي شما بايد به عنوان يک مصرف‌کننده از خميردندان‌هاي سفيدکننده انتظارات منطقي داشته باشد. اين خميردندان‌ها تا حدي مي‌توانند دندا‌ن‌هاي شما را سفيد کنند. اين خميردندان‌ها داراي مواد ساينده و پاک‌کننده صابوني و قوي هستند که موجب تميزي و سفيدي و شفافيت دندان‌ها مي‌شوند. اگر شما دندان‌هايي سالم و بدون پوسيدگي داريد، ما خريد اين خميردندان‌ها را به شما توصيه مي‌کنيم ولي اگر دندان‌هايتان داراي پوسيدگي متعدد و ميناي آسيب ديده است، بهتر است دور اين خميردندان‌ها را خط بکشيد چون اين خميردندان‌ها داراي مواد شيميايي قوي هستند و اگر دندان‌هايتان پوسيده و داراي عيب و نقص باشند اين مواد شيميايي به‌طور مستقيم روي عاج قرار گرفته و سبب حساسيت دندان‌هاي شما مي‌شوند.


خميردندان‌هاي ضدحساسيت

بيشتر شرکت‌هاي توليد کننده خميردندان در ميان محصولات خود، خميردندان‌هاي ضدحساسيت را هم به بازار عرضه مي‌کنند. اين خميردندان‌ها مخصوص افرادي است که دندان‌هاي حساسي دارند و با خوردن بستني و يا آب‌يخ و يا چاي يا قهوه داغ ناگهان در دندان‌هاي‌شان درد تند و تيزي را احساس مي‌کنند. اگر شما هم چنين مشکلي داريد يک تيوپ از اين خميردندان‌ها بخريد ولي فراموش نکنيد اين خميردندان‌ها براي استفاده روزمره و دايمي نيست. به طور معمول بايد دو هفته از اين خميردندان‌ها استفاده کنيد و سپس دوباره با خميردندان‌ معمولي دندان‌هايتان را مسواک بزنيد. سپس با توصيه دندانپزشک‌تان پس از چند هفته تا برطرف شدن مشکلات‌تان يک يا چند دوره ديگر اين خميردندان‌ها را مصرف کنيد.


 

خميردندان‌هاي ضدجرم

اگر سيگاري باشيد، گاهي وسوسه مي‌شويد که يک خميردندان ضدجرم مخصوص سيگاري‌ها بخريد و از شر جرم‌هاي روي دندان‌ها و تغيير رنگ‌هاي آن خلاص شويد و البته به سيگار کشيدن‌تان هم ادامه دهيد، ولي ما به شما توصيه مي‌کنيم که از خميردندان‌هاي ضدجرم استفاده نکنيد. اين خمير‌دندان‌ها حاوي مواد ساينده زيادي است و هم قطر اين ذرات ساينده بزرگ است و هم قدرت سايندگي اين ذرات زياد است، بنابراين اگر شما يک تيوپ از اين خميردندان‌ها بخريد و هر شب از آن استفاده کنيد، بايد در انتظار سايش ميناي دندان‌هايتان به خصوص در ناحيه طوق دندان که ميناي نازک‌تري دارد باشيد. از اين محل‌هاي ساييدگي دندان‌ها حساس مي‌شوند و شما با خوردن هر خوراکي يا نوشيدني سرد و گرم احساس درد خواهيد کرد. ذرات ساينده اين خميردندان‌ها سايش لثه‌ها را هم در پي دارند، بنابراين اگر شما سيگاري‌ نيستيد، اصلا چنين خميردندان‌هايي را نخريد. اگر هم سيگاري هستيد استفاده از اين خميردندان‌ها را به يک‌بار در هفته و يا هر دو هفته يک‌بار کاهش دهيد.

منبع:سلامت

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

چکــــــاپ

 

لازم است هر ساله حداقل یک مرتبه برای انجام چکاپ کلی به پزشک مراجعه کنید اما اگر جزو این دسته نیستید، توصیه می‌کنیم حداقل به این 10 کار ساده عمل کرده و خود را چکاپ شخصی کنید تا از سلامت‌تان مطمئن شوید.

1- به خودتان نگاهی بیندازید:
هر 3 یا 4 ماه خودتان به شخصه یا همراه با یکی از اعضای خانواده نگاهی به پوست دست، پوست‌سر، نوک انگشتان، اطراف ریشه ناخن و زیر بغل خود بیندازید. بروز هرگونه تغییر شکل با تغییر رنگ در خال‌ها یا روی پوست و ظهور لک‌های قرمز به این معنی است که لازم است با پزشک متخصص مشورت کنید.


2- علایم خستگی را جدی بگیرید:
آیا معمولا بدون ساعت زنگ‌دار نمی‌توانید صبح‌ها بیدار شوید؟ بعد از ظهرها احساس خستگی مفرط می‌کنید؟ بعد از ظهر معمولا چرت می‌زنید؟ اگر جواب شما به هر یک از این سوالات مثبت است، احتمالا دچار کمبود خواب هستید پس توصیه می‌کنیم شب‌ها 8 ساعت کامل بخوابید و اگر با این وجود باز هم دچار کم‌خوابی بودید به پزشک مراجعه کنید.

 
3- بعد از 50 سالگی هر سال یک بار قد خود را اندازه بگیرید:
انجام این کار به ویژه به خانم‌ها برای پیشگیری از ابتلا به ناراحتی‌های ماهیچه‌ای اسکلتی مثل پوکی‌استخوان توصیه می‌شود. کوتاه شدن قد می‌تواند خود نشانه کمبود مواد معدنی در استخوان‌ها باشد و لازم است در رابطه با آن پس از انجام آزمایش تراکم استخوان با پزشک مشورت کرد.

 
4- به رنگ ادرار توجه کنید:
روشن بودن او را به آن معنی است که شما در سلامت کامل به سر می‌برید اما اگر رنگ ادرار تیره یا بدبو شد به این معنی است که شما به اندازه کافی آب نمی‌نوشید. اگر بعد از نوشیدن مقدار کافی آب این حالت همچنان باقی بود، لازم است با پزشک خود مشورت کنید. اگر رنگ ادرار شما زرد روشن است شاید به دلیل مصرف ویتامین B موجود در مکمل‌های غذایی یا مولتی‌ویتامین‌ها باشد، پس خیلی نگران نشوید.

 
5- بعد از ورزش نبض خود را چک کنید:
طبق تحقیقی که اخیرا در مجله پزشکی انجمن آمریکا به چاپ رسیده است احتمال بروز سکته قلبی طی 10 سال در زنانی که پس از ورزش کردن ضربان نبض آنها پایین‌تر از حد معمول است 2 برابر بیش از این احتمال در سایر زنان است. به شما توصیه می‌کنیم حتما یک تست ورزش‌ بدهید. (20 دقیقه پیاده‌روی تند یا دو)**و شمارش نبض خود را 15 ثانیه بعد از متوقف کردن فعالیت داشته باشید. عدد به دست آمده به علاوه 4 تعداد ضربان قلب شما را نشان می‌دهد. بعد 2 دقیقه استراحت کنید و مجددا شمارش نبض خود را داشته باشید و آن را با 4 جمع کنید. عدد به دست آمده دوم را از عدد اول کم کرده و اگر عدد جدید کمتر از 55 بود، با پزشک خود تماس بگیرید.**

 
 6- اگر مبتلا به دیابت هستید، مراقب پاها‌یتان باشید:
پاهای افراد مبتلا به دیابت معمولا دچار خشکی، پوسته‌پوسته شدن، زخم و عفونت می‌شود.
از آنجا که احساس درد در این افراد کمتر است، لازم است بیشتر مراقب پاهای خود باشند و روزانه به آنها نگاهی انداخته و آنها را چک کنند.

 
7- به طور مرتب فشار خون خودتان چک کنید:
متخصصان پیشنهاد می‌کنند از 18 سالگی به کمک دستگاه‌های سنجش فشارخون خانگی فشارخون خود را اندازه بگیرید. این باعث می‌شود سریعا متوجه افزایش فشارخون خود بشوید و به پزشک مراجعه کنید.

 
8- از نظر قلبی چکاپ کامل بدهید:
به شرطی قلب و عروق سالمی خواهید داشت که از آن مراقبت کنید. در صورتی که گمان می‌کنید امکان احتمال سکته قلبی در شما وجود دارد مثلا مبتلا به چاقی هستید، ورزش نمی‌کنید، سیگار می‌کشید، کلسترول خون‌تان بالاست، فشارخون بالا دارید یا مبتلا به دیابت هستید، به پزشک مراجعه کرده و از او بخواهید یک چکاپ کامل قلب شامل آزمایش خود، نوار قلب، اندازه‌گیری فشارخون، تست ورزش و... برای شما تجویز کند.

 
9- شانه سرتان را هر روز صبح نگاه کنید
اگر احساس می‌کنید ریزش موی‌تان زیاد شده از پزشک بخواهید یک آزمایش خون برایتان تجویز کرده و میزان آهن خون‌تان را چک کند. جالب است بدانید کمبود آهن می‌تواند یکی از دلایل ریزش مو باشد. کم‌کاری تیرویید هم از جمله دیگر دلایل آن است.
 
10- شیوه زندگی سالم را رعایت کنید:
میوه و سبزیجات سالم و تازه بخورید. به اندازه و مرتب ورزش کنید و استراحت را از یاد نبرید. تغذیه درست، استراحت کافی و اکشیژن‌رسانی به بدن 3 کلید طول عمر است. مراقب باشید تمامی گنج‌های به دست آمده به کمک این 3 کلید را با مصرف زیاد شکلات، سیگار کشیدن و نوشیدن الکل به باد ندهید.
 
** بلافاصله بعد از 20 دقیقه پیاده روی تند به مدت 15 ثانیه تعداد نبض را شمرده و در عدد 4 ضرب نمایید(که نمایانگر تعداد نبض شما در 1 دقیقه است) سپس به مدت 2 دقیقه استراحت نموده و مجددا به همان روش تعداد ضربان خود را محاسبه نمایید و دو عدد بدست آمده را از هم کم کنیددر صورتیکه عدد بدست آمده کمتر از 55 بود بهتر است جهت بررسی بیشتر سلامتی خود به پزشک مراجعه نمایید.**

منبع : سلامت سیمرغ
لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

مــــــــو

 

 این مطلب به شما می‌گوید که پشت آن موهای بلند، چه واقعیت‌های ساده‌ای پنهان شد‌ه‌اند
«‌اون موی سفید را نکن، بیشتر می‌شه... موهات را کوتاه‌کن تا پرپشت بشه... برس‌کشیدن موها را تقویت می‌کنه.»

همه ما از این مدل توصیه‌ها در زندگی روزمره زیاد شنیده‌ایم. حتی خیلی وقت‌ها خودمان هم همین‌ها را به بقیه توصیه می‌کنیم. در حالی که اغلب نمی‌دانیم که آیا این حرف‌ها واقعیت هم دارند و یا افسانه‌هایی هستند که مثل بقیه افسانه‌ها، دهان به دهان از مادربزرگ‌هایمان به ما رسیده‌اند. این مطلب به شما می‌گوید که پشت آن موهای بلند، چه واقعیت‌های ساده‌ای پنهان شد‌ه‌اند.

7 افــــسانه معـروف در‌‌مورد‌‌‌‌‌مو
افسانه اول: کوتاه‌کردن زود به زود موها باعث می‌شود موها سریع‌تر رشد کنند.
واقعیت: موهای شما در هر ماه، 1 تا 5/1 سانتی‌متر رشد می‌کند، چه آنها را قیچی کنید و چه به حال خود رهایشان کنید. البته ممکن است در تابستان موها اندکی سریع‌تر رشد کنند ولی شما نمی‌توانید با کمک قیچی آرایشگری کاری بکنید که سرعت رشد موهایتان افزایش یابد. در واقع، کوتاه‌کردن موها یک کار انجام می‌دهد: انتهای خراب و دو شاخه موهایتان را حذف می‌کند و باعث می‌شود موهایتان ظاهر بهتری پیدا کنند.
افسانه دوم: اگر یک موی سفید را بکنید، به جای آن دو سه تار موی سفید جدید درمی‌آید.
واقعیت: اگرچه این مطلب یک افسانه است و حقیقت ندارد ولی کندن موها عادت بدی است. کندن موها به ریشه آنها آسیب می‌زند و باعث ایجاد عفونت یا اسکار (جوشگاه) می‌شود، یعنی جای آن باقی مانده و مویی در آنجا رشد نمی‌کند.
افسانه سوم: شستشوی موها با آب سرد پس از شامپو زدن، باعث درخشندگی موها می‌شود.
واقعیت: این کار ممکن است خواب را از سر شما بپراند ولی تاثیری در درخشندگی موهای شما ندارد.
افسانه چهارم: برای اینکه موهایتان واقعا تمیز شود، باید چند بار آنها را شامپو بزنید و بشویید.
واقعیت: یک بار شامپوزدن و شستشوی درست هم همین کار را می‌کند.
افسانه پنجم: اگر در روز 100 بار موهایتان را برس بزنید، برای موها خیلی مفید است.
واقعیت: برس زدن فقط برای این است که به موها حالت بدهید. برس‌زدن زیادی، موها را از فولیکو‌ل‌های‌شان بیرون می‌کشد و تارهای مو را ضعیف می‌کند. همچنین برای موهای چرب، مناسب نیست چون موجب چرب شدن بیشتر مو می‌شود.
افسانه ششم: با کمک برخی محصولات آرایشی، می‌توان انتهای دو شاخه موها را ترمیم کرد.
واقعیت: وقتی موها دو شاخه می‌شوند، دیگر این اتفاق افتاده و تنها کاری که شما می‌توانید انجام دهید، این است که قیچی را بردارید و آنها را ببرید. البته برخی آرایشگران با کمک مواد آرایشی خاصی که حاوی موم هستند، کاری می‌کنند که انتهای دوشاخه موها به هم چسبیده و کمتر جلب توجه کند. اما عقل می‌گوید که همان قیچی‌کردن، کار راحت‌تری است.
افسانه هفتم: استرس باعث ریزش موها می‌شود.
واقعیت: موهای شما همیشه در حال ریزش هستند و به‌طور طبیعی روزانه 50 تا 120 تار موی شما می‌ریزند ولی این امکان وجود دارد که وقتی شما به طرز وحشتناکی دچار استرس هستید (یعنی یک چیزی در حد طلاق گرفتن یا از دست دادن شغل) چند تار مو بیشتر بریزد. البته بارداری و مصرف برخی آنتی‌بیوتیک‌ها هم همین اثر را دارند ولی مهم این است که بعد از گذشت چند هفته، وقتی اوضاع رو به راه شد، این موها دوباره رشد می‌کنند.
مواردی که ذکر شدند، همگی افسانه بودند ولی در عالم واقعیت خیلی‌وقت‌ها، شما با دست خودتان بلاهایی بر سر موهایتان می‌آورید که دیگر نمی‌توانند کمر راست کنند! چطور است با این بلاها هم آشنا شویم؟
هفت بلایی که با دست خودتان سر موهایتان می‌آورید
سشوارکشیدن به موهایی که هنوز از آنها آب می‌چکد: با این کار، نه تنها حالت دادن به موها دشوار می‌شود بلکه آسیب حرارتی زیادی به موهایتان وارد می‌کنید، زیرا موهای شما باید مدت زیادی زیر سشوار بمانند تا خشک شوند. روش درست این است که سشوار را روی موهای مرطوب، نه موهای خیس، استفاده کنید. بنابراین توصیه می‌شود وقتی از حمام خارج شدید، موهایتان را به مدت پنج دقیقه در حوله بپیچید و بعد از آن پنج دقیقه دیگر هم اجازه دهید تا در هوای آزاد خشک شود. پس از آن می‌توانید از سشوار استفاده کنید.


شانه کشیدن موهای خیس، از فرق سر تا نوک مو: درست است که برای موهای خیس، استفاده از شانه راحت‌تر از برس است و خیلی از خانم‌ها در حین استحمام یا پس از آن از شانه‌های دانه درشت استفاده می‌کنند اما اگر شانه را از پوست سر تا نوک مو با فشار بکشید، موهایتان دچار شکستگی می‌شود. بنابراین ابتدا گره‌های مو را تا حد امکان باز کنید و سپس از قسمت‌های انتهایی موها شروع به شانه کشیدن کنید و کم‌کم به قسمت‌های بالاتر (نزدیک به پوست سر) بروید.


استفاده از برس نامناسب: استفاده از برس نامناسب، نه تنها باعث می‌شود که نتوانید مدل موی مطلوبتان را درست کنید بلکه ممکن است مدام در موهای شما گیر بیفتد و آزارتان دهد. به‌طور کلی توصیه می‌شود هرچه موهای شما بلندتر است، از برس‌هایی استفاده کنید که قطر بیشتری دارند. همچنین برای حجم دادن به موهایتان‌، از برس گرد کمک بگیرید و برای صاف کردن موها از برس پارویی شکل استفاده کنید.


برس کشیدن مداوم برای درخشش بیشتر مو: دکتر آمی مک مایکل، استادیار بیماری‌های پوست و مو در دانشگاه ویک فارست آمریکا می‌گوید: «تنها چیزی که شما برای درخشان‌تر شدن موهایتان نیاز دارید، چند بار برس‌کشیدن برای حالت دادن به مو و سپس استفاده از روغن‌های طبیعی است. هر چیزی بیشتر از این غیر ضروری است و می‌‌تواند به شکنندگی موها منجر شود.»
بستن نادرست موها: به طور معمول خانم‌ها عادت دارند موهای‌شان را از یک نقطه جمع کنند و ببندند و همین مساله، خطر آسیب ‌موها و شکنندگی آنها را در این ناحیه افزایش می‌دهد. بهتر است محل بستن موهایتان را هر روز تغییر دهید و یا یک سانتی‌متر بالا و پایین کنید. در ضمن استفاده از کش سر‌های یک‌پارچه (بدون درز) آسیب کمتری به موهایتان وارد می‌کند.
فراموش کردن پوست سر: برای رشد موهای سالم، پوست سر شما نیاز به تغذیه مناسب دارد. نباید فراموش شود که یکی از آسان‌ترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید، این است که پوست سرتان را با نوک انگشتانتان ماساژ دهید. این کار باعث بهبود جریان خون در پوست سر شما می‌شود و در نتیجه مواد مغذی بیشتری به پوست سر می‌رسد.
پنهان کردن شوره‌های سر: تلاش برای پنهان‌کردن شوره‌های سر با کمک کرم‌های آرایشی مرطو‌ب‌کننده، روغن یا پماد فقط یک اقدام موقتی است، در حالی که شوره در واقع نوعی بیماری پوست سر است و باید درمان شود. استفاده از شامپوهای حاوی سالیسیلیک اسید، زینک پیریتیون، سلنیوم سولفاید و تار، از روش‌های درمانی رایج برای از بین بردن پوست سر است.
دکتر سمیرا موسوی‌فرد
منبع:پارسی طب

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

لــــــنـــــــز

لنزهاي رنگي براي چشم زيان‌آور است
انجمن چشم پزشكان ژاپن هشدار داد كه استفاده از لنزهاي رنگي آرايشي موجود در بازار مي‌تواند براي چشم افراد زيان آور باشد.
به گزارش ايرنا ، نتيجه بررسي اين انجمن نشان داده است كه در طول يك ماه گذشته در ميان كساني كه از لنز رنگي براي چشم استفاده مي‌كنند ، ‪ ۲۷‬نفر به دليل بيماري چشمي به پزشك مراجعه كردند.
بيماري چشمي ‪ ۹‬ نفر از اين افراد از نوع بيماري‌هايي بود كه احتمال نابينا كردن چشم را نيز به‌دنبال داشته است.
بررسي‌هاي انجام شده در ژاپن نشان مي‌دهد كه در چند مورد از لنزهاي رنگي آرايشي، رنگ لنز به درون چشم نشت يافته و به دليل تحريك اجزاي درون چشم، سبب خارش و تورم چشم شده است.


هم‌اكنون در ژاپن دو نوع لنز رنگي به‌ فروش مي‌رسد كه يكي از آنها با توصيه و نسخه پزشكان و با هدف افزايش توانايي بينايي استفاده مي‌شود اما دومين نوع آن براي زيبايي بوده كه در بازار در دسترس همگان است.
وزارت بهداشت، رفاه و كار ژاپن با توجه به نتايج بررسي‌ها و هشدار كارشناسان به دنبال تدبير انديشي‌هاي لازم در اين زمينه است.
يكي از اين تدابير مي‌تواند موظف كردن شركت سازنده لنز رنگي به ارايه توضيحات لازم در زمينه عوارض زيان‌آور استفاده از لنز رنگي بر روي جعبه اين نوع لنزها، همانند پاكت‌هاي سيگار باشد.

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

6 توصيه براي داشتن لبخندي زيبا

 

نوار سفيد کننده دندان

کسي که دندان‌هايش سالم و سفيد و مرتب است، وقتي که مي ‌خندد، انگار يک رديف مرواريد ناگهان در دهانش برق مي ‌زند. داشتن چنين لبخند زيبايي آرزوي خيلي‌هاست. خيلي ‌ها به مطب دندانپزشکان مراجعه مي ‌کنند و تنها خواسته ‌شان همين است که ظاهر لبخندشان اصلاح شود. اگر شما هم، چنين خواسته ‌اي داريد، 6 توصيه زير را از ياد نبريد.

1- نوارها و چسب‌هاي سفيدکننده را از داروخانه بخريد

از جمله روش‌هاي سفيد کردن دندان‌ها، استفاده از نوارهاي سفيد کننده دندان است که به‌ صورت موقت روي دندان‌ها چسبانده مي‌ شود و طي يک پروسه کُند تا حدودي رنگ دندان‌ ها را روشن مي‌ کند. اين نوارها بيشتر جنبه تجاري داشته اما در هر صورت قبل از استفاده حتما بايد با دندانپزشک هماهنگي لازم انجام گيرد. درد و حساسيت در انتظار بعضي‌هاست. تقريبا نيمي ‌از افرادي که از محصولات سفيد کننده دندان استفاده مي‌ کنند، درجاتي از حساسيت دنداني و التهاب لثه را پس از آن تجربه مي ‌کنند. اگر شما دچار حساسيت دنداني شديد و در اثر نوشيدن مايعات گرم و سرد دندان ‌هاي تان دچار دردهاي گذرايي شد و يا لثه‌ هاي تان قرمز شد، بايد غلظت اين محصولات سفيد کننده خانگي را کمتر انتخاب کنيد. به طور معمول، اين عوارض در عرض چند روز از بين مي ‌روند اما اگر اين درد و التهاب ادامه پيدا کرد حتما با دندانپزشک ‌تان تماس بگيريد.

2- چاي ‌تان را کم‌ رنگ بنوشيد

مصرف مواد غذايي رنگي، دندان‌ها را تيره مي ‌کنند، پس، از مصرف مرتب و مداوم چاي، قهوه و نوشابه خودداري کنيد. چاي ‌تان را کم ‌رنگ بنوشيد. قهوه ‌تان را رقيق تهيه کنيد تا رنگدانه‌ کمتري روي دندان‌هاي تان بنشيند. نوشيدني ‌هاي رنگي را حتي‌الامکان با ني بنوشيد تا تماس آن ها با دندان‌ هاي تان کم شود و بلافاصله پس از مصرف خوراکي‌هاي رنگي، دندان ‌هاي تان را با آب شستشو دهيد.

3- خانم‌ها در انتخاب رژ لب‌ دقت کنند

رنگ‌هاي تيره رژ لب، دندان‌هاي شما را سفيدتر نشان مي ‌دهد. پس يکي دو درجه رنگ رژ لب ‌تان را تيره‌ تر کنيد و تاثير آن را بر زيبايي دندان ‌هاي تان ببينيد. مراقب باشيد، باقي ماندن اضافات رژ لب روي دندان ها باعث تيره شدن آن ها مي ‌شود، پس، بعد از اين که رژ لب زديد، با زبان روي دندان ‌ها را تميز کرده و اضافه‌ هاي آن را از روي دندان ‌ها پاک کنيد.

خوردن سيب

4- سيب، هويج و کلم بروکلي را خام گاز بزنيد

مي ‌توانيد رنگدانه ‌ها را به روش فيزيکي و با کمک سايش هم از روي دندان‌ها پاک کنيد. براي اين کار، سبزي‌ ها و ميوه‌ هاي سفت را گاز بزنيد. هويج، سيب، خيار، بروکلي و حتي سيب‌زميني خام از اين گروه خوراکي ‌ها هستند. با مصرف اين مواد با يک تير دو نشان مي ‌زنيد: هم دندان‌ هاي سفيدتري داريد و هم مقدار زيادي ويتامين و مواد معدني و... به بدن تان مي ‌رسانيد.

5- به رنگ طبيعي دندان‌ هاي تان احترام بگذاريد

بسياري از مردم از رنگ زرد دندان ‌هاي خود شکايت دارند. در بيشتر موارد زرد رنگ بودن دندان‌ها به دليل عدم رعايت بهداشت دهان است. يعني به دليل رسوب مواد رنگي و تشکيل پلاک و جرم دندان ‌ها زرد مي‌ شوند. در اين افراد معمولا با انجام جرم ‌گيري و از همه مهم ‌تر رعايت صحيح دستورات بهداشتي تا حدود زيادي رنگ زرد دندان‌ها برطرف مي ‌شود.

 

هر گاه با وجود رعايت بهداشت باز هم رنگ زرد دندان‌ ها پابرجا باشد، بايد علل زير را در نظر گرفت:

- زرد رنگي دندان به علت شفافيت ميناي دندان: مي‌ دانيم که تاج دندان از خارج به داخل داراي دو لايه مينا و عاج است. هنگامي که ميناي دندان از شفافيت زيادي برخوردار باشد، رنگ زرد عاج از زير مينا به چشم رسيده، دندان ‌ها زرد رنگ به نظر مي ‌آيند. جالب است بدانيم به عقيده بعضي دندانپزشکان اين دندان‌ ها نسبت به دندان‌ هاي سفيد از استحکام بيشتري برخوردار هستند. در اين موارد چون رنگ دندان‌ ها طبيعي است بايد از هرگونه درماني به خصوص مصرف پودرهاي موسوم به "سفيد کننده دندان ‌ها" اجتناب کرد.

- خرابي و نقص در مينا و عاج دندان: برخي از بيماري هاي مادرزادي دندان‌ها باعث مي ‌شوند رنگ دندان‌ها زرد يا خاکستري باشد. در گروهي از افراد جامعه زردي دندان ‌ها به دليل اشکال در ساختمان دندان‌ ها است.

- زياد بودن فلورايد آب آشاميدني: فلورايد ماده‌اي معدني است که وجود آن به مقدار کم در آب آشاميدني سبب استحکام دندان‌ها مي ‌شود. هنگامي که ميزان فلورايد آب آشاميدني از مقدار معيني تجاوز کند، مي‌ تواند سبب تغييررنگ دندان ‌ها گردد.

- مصرف داروهاي گروه تتراسايکلين ها : مصرف تتراسيکلين در 5 ماه آخر دوران بارداري يا سنين کودکي نيز مي‌ تواند سبب تغيير رنگ دندان‌ ها شود. در اين شرايط شما بايد با دندانپزشک تان براي حل اين مشکل مشورت کنيد.

6- از خوراکي‌ها و نوشيدني‌هاي رنگ ‌دار پرهيز کنيد

چاي، قهوه، نوشابه، رنگ ‌هاي غذايي، زردچوبه، زعفران و بسياري از خوراکي ‌ها و نوشيدني‌ ها، رنگ دندان ‌هاي تان را تغيير مي ‌دهند بنابراين با کاهش مصرف اين مواد در رژيم غذايي مي ‌توانيد به داشتن دندان‌ هاي سفيد کمک کنيد اگر به خوردن اين مواد عادت داريد حتما بعد از آن، دندان ‌هاي تان را با آب بشوييد.

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

آفـــت دهــــان

 

برای پیشگیری از بروز آفت‌ دهان‌ رعایت نکات زیر ضروری است:

- دندان های‌ خود را روزانه‌ حداقل‌ دو بار مسواک‌ بزنید و مرتب از نخ‌ دندان‌ استفاده‌ کنید تا تمیزی‌ و سلامتی‌ دهان‌ و دندان ها حفظ‌ شود.

- حتی ‌المقدور سعی‌ کنید استرس نداشته‌ باشید.

- از تماس‌ نزدیک‌ با افراد دچار عفونت خودداری‌ کنید.

- دقت‌ کنید که‌ آفت‌، بیشتر بعد از خوردن‌ چه‌ نوع‌ غذایی‌ رخ‌ می ‌دهد.

- از خوردن‌ غذاهایی‌ که‌ به‌ نظر باعث‌ آغاز حمله‌ می ‌شوند، خودداری‌ کنید.

درمـــــــان

- تنها راه درمان آفت راجعه (برگشت پذیر)، رعایت مواردی است که باعث صدمه و تحریک مخاط دهان می ‌شود، مثلا از مصرف غذاهای سفت و خشن مانند برنج برشته شده (ته دیگ) و یا مسواک زدن به طرز ناصحیح، خوردن گردو و غذاهای محرک خیلی سرد و خیلی داغ خودداری شود.

- همچنین بهتر است آزمایش هایی جهت اندازه گیری آهن خون و ویتامین B12 و اسید فولیک نیز داده شود تا چنانچه کمبودی از این لحاظ در بدن وجود دارد، برای همیشه برطرف گردد. اگر علائم دیگری مثل زخم در ناحیه ی تناسلی و مشکل چشمی یا مفصلی وجود نداشته باشد، موارد یاد شده کفایت می ‌کند.

- عموما بیماری در اکثر بیماران با گذشت عمر بهبود یافته یا دفعات عود کم می‌ شود. در صورتی که در یک فرد بالغ آفت شروع یا تشدید شود، بایستی به یک عامل زمینه‌ای مشکوک شویم.

- ابتدا بایستی بیماری هایی که آفت معمولاً به همراه ‌آنها دیده می ‌شود یا عوامل مستعد کننده ی عمومی برای ایجاد آفت رد شوند. درمان همیشه رضایت‌ بخش نیست، ولی رعایت بهداشت دهان و استفاده از دهان شویه ی تتراسایکلین، می تواند به بهبودی بیمار کمک نماید.

- در صورتی که ارتباطی بین بروز آفت با یک ماده ی غذایی( مثل گردو ، پسته و ... ) دیده می ‌شود، بایستی آن ماده ی غذایی از رژیم غذایی بیمار حذف شود.

- امکان‌ دارد توصیه‌ به‌ کشت‌ زخم شود تا بتوان‌ آفت‌ را از زخم‌ هرپسی (تب خال)‌ افتراق‌ داد، یا احیاناً اگر عفونت‌ باکتریایی‌ ثانویه‌ وجود داشته‌ باشد، آن‌ را تشخیص‌ داد.

- دهان‌ را روزانه‌ 3 بار یا بیشتر با محلول‌ نمک‌ (نصف‌ قاشق‌ چای خوری‌ نمک‌ در یک‌ لیوان‌ آب‌ حل‌ شود) شستشو دهید، البته‌ به‌ شرط‌ اینکه‌ خیلی‌ دردناک‌ نباشد.

- زخم ها را مرتباً با کمک‌ گوش‌ پاک‌ کن‌ یا چیزی‌ شبیه به‌ آن‌ که‌ آغشته‌ به‌ پراکسید هیدروژن 2درصد باشد، پاک‌ کنید.

- اگر آفت‌ در اثر خشن‌ بودن‌ دندان‌، بریس‌ یا دندان‌ مصنوعی‌ ایجاد شده‌ باشد، بایستی به‌ دندان پزشک‌ مراجعه‌ شود، زیرا تا زمانی‌ که‌ این‌ نوع‌ مشکلات‌ برطرف‌ نشود آفت‌ دهان‌ خوب‌ نمی ‌شود.

عواقب مورد انتظار:

اکثر زخم های‌ آفتی‌ بدون‌ برجای‌ گذاشتن‌ جوشگاه‌ در عرض‌ 2 هفته‌ خوب‌ می‌ شوند. حملات‌ مکرر آفت‌ شایع‌ هستند. آفت‌ ممکن‌ است‌ به‌ صورت‌ یک‌ زخم‌ حداکثر 3-2 بار در سال‌ تا بروز بدون‌ وقفه ی‌ چندین‌ زخم‌ در سال،‌ رخ‌ دهد.

داروها:

- بی ‌حس‌ کننده‌های‌ موضعی‌ برای‌ تخفیف‌ درد مناسب است.

- خمیر حاوی‌ یک‌ مشتق‌ استرویید به‌ همراه‌ تریامسینولون استوناید، اگر به‌ محض‌ شروع‌ زخم‌ مالیده‌ شود، می ‌تواند از بروز درد جلوگیری‌ کند.

- دارویی‌ که‌ برای‌ حمله‌ ی قبلی‌ آفت‌ تجویز شده‌ است‌ را نگاه‌ دارید. در صورت‌ بروز مجدد آفت‌، بلافاصله‌ آن‌ را مصرف‌ کنید. درمان‌ هر چه قدر زودتر آغاز شود، آفت‌ خفیف ‌تر خواهد بود.

رژیم غذایی:

محدودیتی برای آن وجود ندارد، مگر پرهیزاز غذاهایی که آفت را بدتر می کنند. هنگام بهبود آفت هر چه می توانید بیشتر مایعات بنوشید و یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید.

برای تخفیف درد، مایعات را با نی بنوشید. مواد غذایی که کمتر باعث درد می شوند،عبارتند از: شیر،ژلاتین مایع، ماست و بستنی.

در این شرایط به پزشک مراجعه کنید:

- در صورتی که درجه ی حرارت بدنتان به 9/38 درجه سانتی گراد یا بالاتر برسد.

- اگر علی رغم درمان، آفت در عرض 3 روز بهبود نیابد.

- در صورتی که درد در حین درمان، تخفیف نیابد و قابل تحمل نباشد.

- اگر کودکی که دهانش آفت می زند، وزن کم کند.

همچنین مطالب این سایت در این

 باره خواندنی است :

http://noorportal.net/1/23/30/33/3401.aspx

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

چگونه ابـــروهایی

 پرپشت داشته

 باشیم؟؟؟

 

این اتفاق ممکن است در پی نازک‌کردن (حتی بعد از یک‌بار) یا تراشیدن ابرو (که این روزها سالن‌های زیبایی با انجام این کار برای عروس خانم‌ها، ابروهایی بدون عیب و خوش‌مدل نقاشی می‌کنند) بیفتد.


حتی اگر فقط قصد دارید ابروهایی پرپشت و قوی داشته باشید، می‌توانید این مطلب را بخوانید. این هفته می‌خواهیم به راه‌های پرورش ابرو بپردازیم.


حتما می‌دانید که وظیفه اصلی ابروها، ایجاد سد است؛ سدی برای جذب رطوبت که ممکن است به شکل عرق شور و باران داخل چشم‌ها برود و نیز سدی در برابر تابش مستقیم نور.


البته نقش ابروها در ارتباط برقرارکردن و بیان احساسات نیز انکارکردنی نیست.


بدون درنظرگرفتن هدف شما از تقویت و رشد مجدد ابروها، باید بدانید که اصولا رشد ابروها آهسته صورت می‌گیرد و ابروهای طبیعی معمولا بعد از ۶ تا ۸ هفته به اندازه اصلی خود می‌رسند و در طول این مدت فرد، ظاهری به شدت آشفته و نامرتب پیدا می‌کند!


مطالعه نکات زیر کمک می‌کند تا به رشد ابروهای خود سرعت ببخشید و علاوه بر آن، با پرشدن مجدد ابروها، همچنان خوش‌قیافه بمانید!


قدم اول) موهای ابرو، سراسر پروتئین هستند.اگر احساس می‌کنید که دچار کمبود پروتئین یا سایر ویتامین‌های ضروری هستید، برای رشد طبیعی موهای آن، نیاز به ذخیره مجدد این ویتامین‌ها دارید.ویتامین‌های C،B،A و E همگی در رشد ابروها مؤثرند. قرص‌های فولیک‌اسید نیز به فولیکول‌های مو کمک می‌کنند.


قدم دوم) موهای ابرو را با یک برس ارزان‌قیمت ابرو، به مدت ۲ دقیقه، شانه کنید. شانه کردن موهای ابرو باید در جهت رشد آنها، به سمت بالا و خارج صورت باشد؛ این کار باعث تقویت ناحیه ابرو و تسریع در رشد موها می‌شود.

 


قدم سوم) یک ماده تقویت‌کننده ابرو (از نوع استاندارد آن، مثلا مادهRogaine ) از داروخانه تهیه کنید و مقداری از آن را روی ابروها بمالید. مراقب باشید که داخل چشمتان نرود. این ماده را روزی ۲بار- یا طبق دستورالعمل درج شده روی آن- روی ابروها بمالید تا کاملا پر شوند.Rogaine باعث می‌شود ابروها سریع‌تر رشد کنند و زمان ۶ الی ۸ هفته‌ را به ۲ هفته کاهش می‌دهد.
در طول مدت استفاده از Rogaine و رشد موهای ابرو، میزان استفاده از این ماده را به تدریج کاهش دهید تا به ۲ بار در هفته برسد و با وجود رشد ابروها تا اندازه دلخواه، مصرف این مقدار Rogaine را تا یک ماه ادامه دهید. بعد از یک ماه، می‌توانید با توجه به نتیجه کار، مصرف این ماده را ادامه دهید یا آن را متوقف کنید.


قدم چهارم) اگر کم‌پشتی ابروهای شما فقط مختص به نواحی خاصی از آن است، موقتا از مداد ابرو استفاده کنید. بهتر است فواصل خالی بین موهای ابرو را با کشیدن خط‌های کوتاه و درهم پر کنید تا اینکه یک خط ممتد و پر‌رنگ بکشید.
در مورد رنگ مداد ابرو و ابروهایتان نیز دقت کنید. درنهایت، روی ابروها را با سیلر ابرو (ماده‌ای برای ثابت‌کردن حالت و رنگ ابروها) اسپری کنید.


قدم پنجم) اگر – دور از جان شما- موهای ابروان‌تان بر اثر شیمی‌درمانی یا دیگر فرایندهای درمانی ریخته‌اند، با مداد ابرو برای خودتان ابرو بکشید. البته دقت کنید که چندان مصنوعی به نظر نرسند.
استفاده از سیلر ابرو کمک می‌کند تا ابروها در طول روز، پاک نشوند. تاتوهای موقت نیز برای این کار مناسب‌اند، به شرطی که مدل ابروی خودتان را بکشید تا چهره‌ شما مثل عروسک‌ها مصنوعی نشود.
البته اگر کم‌پشتی ابروهایتان ارثی است، برای شما تاتوی موقت نیز مناسب است. استفاده از ابروهای مصنوعی نیز گزینه‌ مناسبی است که برای این کار بهتر است به متخصص مراجعه کنید.

 

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

 

چگونه مویی شفاف،سالم و پرپشت

 داشته باشیم(روش نگهداری مو)

 

در رژیم غذایی خود به قدر کافی از پروتئین های حیوانی و گیاهی مثل گوشت و مرغ و لبنیات بهره ببرید.هرگز موهایتان را بیش از حد نشورید. باید بدانید یک بار شستشو برای تمام انواع موها و برای زدودن چربی و کثیفی از روی موها کافی است.

ـ استفاده از محصولاتی مثل ژل، موس و کرم های مو، درخشندگی مو را از بین می برد و موها را کدر می کند. شما می توانید از یک شامپوی پاک کننده گیاهی، هر دو هفته یک بار برای زدودن باقیمانده مواد آرایشی از موهایتان استفاده کنید .

ـ در صورت استفاده از نرم کننده مو ،  نرم کننده را فقط به ساقه مو بمالید، نه به ریشه مو .

ـ موهای رنگ کرده پس از مدتی درخشش و براقی خود را از دست می دهند، بدین منظور استفاده از یک نرم کننده که متناسب با رنگ موی شما باشد، هفته ای یک بار توصیه می شود.

ـ شوره مو مشکل اغلب خانم هاست و اغلب هم به صورت فصلی بروز می کند. رای حل این مشکل علاوه بر استفاده از شامپوهای ضد شوره معتبر، باید از یک رژیم غذایی سالم مقوی و سرشار از پروتئین استفاده کنید، چون شوره به علت تغذیه نامناسب ریشه موها تولید می شود .

ـ هنگام شستشو در حمام، ریشه موها سست می شوند و ریزش مو به راحتی صورت می گیرد پس سعی نکنید با شانه و برس به جان موهایتان بیفتید. چون باعث کنده شدن مقدار زیادی مو خواهید شد. مشکل شما با استفاده از مقدار کمی نرم کننده قابل حل است. با استفاده از نرم کننده، موهایتان به راحتی شانه می شود و نیازی به برس کشیدن های سخت نیست .

ـ بعد از استفاده از نرم کننده ، موهایتان را با آب سرد آبکشی کنید تا باقیمانده آن از سرتان پاک شود، در عین حال موهایتان نرم و براق باقی بماند .

ـ برای درخشندگی موها، متخصصین، آبکشی مو با سرکه سیب به طور هفتگی را توصیه می کنند. بدین صورت که هفته ای یک بار موهایتان را پس از شستشو با شامپو با سرکه سیب آبکشی کنید، و سپس دوباره با شامپو بشویید .

ـ موهای وز و خشک را با شامپوها و نرم کننده هایی که دارای ویتامین ٍE ، گیاه آلو و راوپانتول هستند، بشویید تا رطوبت آنها حفظ شود.

ـ برای باز کردن گره های مو از شانه هایی با دندانه های درشت استفاده کنید. ابتدا قسمت پایینی مو را کمی شانه کنید و به تدریج به ریشه مو برسید. بدین شکل علاوه بر باز شدن گره ها به مو آسیبی نمی رسد.

ـ قبل از استفاده از بیگودی یا دستگاه های صاف کننده مو، حتماً مو را کاملاً خشک کنید تا به مو آسیب نرسد.

ـ هرگز از درجه تند و گرم سشوار برای حالت دادن به مو استفاده نکنید. همیشه از درجه متوسط آن استفاده کنید و در انتها مقداری باد سرد به موهایتان بدهید تا درخشندگی و حالت مو حفظ شود.

ـ اگر موهایتان چرب است، می توانید با گذاشتن کف شامپو به مدت چند دقیقه روی موها این عارضه را در مدت زمان طولانی برطرف کنید، استفاده از شامپوهای مخصوص موی چرب نیز مناسب است. به یاد داشته باشید موی چرب را نباید بیشتر از دوبار در هفته بشویید و در ضمن آب ولرم برای شستشوی موی چرب استفاده کنید، نه آب داغ. .

ـ استفاده از سشوار به طور مداوم به موها آسیب جدی می رساند، شما می توانید با اصلاح و کوتاه کردن نوک موها، هر ۶ تا ۸ هفته به موهایتان تازگی و شادابی را هدیه کنید.

ـ اغلب موهای صاف و لخت زود چرب شده و حالت خود را از دست می دهند. برای این که بتوانید به طور موقت و تا حمام بعدی این حالت را از بین ببرید، مقداری پودر بچه روی موها بپاشید و سریع موها را شانه کنید.

- از برس مویی برای شانه کردن موهایتان استفاده کنید، چون نه به موهای شما آسیب می رساند و نه باعث تجمع چربی در ریشه می شود و با استفاده از این برس چربی به طور متوازن در تمام طول ساقه مو پخش می شود.

- برای صاف کردن موها و جلوگیری از وز کردن مو هنگام سشوار، حتماً از دهانه سشوار استفاده کنید، چون باعث می شود که باد گرم حقیقی به قسمت مورد نظر بخورد و دیگر قسمت ها را وز نکند.
- برای موهای بسیار فر و وز، فرآورده های ضد وز به شکل لوسیون موسوم در بازار موجود است. می توانید قبل و بعد از سشوار، از این لوسیون به موهایتان بمالید تا وز نکند.

- اشعه مضر آفتاب، رنگ موها را تغییر می دهد. بدین منظور بدون سرپوش مثل روسری یا کلاه زیر نور آفتاب قرار نگیرند در کنار دریا یا استخر هم از کلاه شنا استفاده کنید. همچنین می توانید در تابستان از شامپوهایی که در مقابل اشعه نور آفتاب مقاوم هستند، استفاده کنید.

- مو مثل اسفنج می ماند و هر چیز خارجی که با سر تماس پیدا کند مثل کلر را به خود می کشد. پس قبل از شیرجه زدن در آب استخر، موهایتان را خیس کنید و کمی نرم کننده برای محافظت به ساقه مو بمالید.

- همیشه بعد از شنا موهایتان را بشویید تا باقیمانده کلر یا نمک از موهایتان پاک شود.

- فر و صاف کردن مو به صورت متناوب به مو صدمه می زند سبکی را که می پسندید (مثل صاف یا فر) انتخاب کنید و دست کم شش ماه در یک سبک باقی بمانید .

- برای کاهش مضرات رنگ و فر مش قبل از رفتن به آرایشگاه، به حمام بروید و موهایتان را با مقدار زیادی نرم کننده برای محافظت مو بشویید.

- برای موهای فر و وز، استفاده از شامپوهای تهیه شده از روغن های طبیعی مثل روغن زیتون و نارگیل بسیار مناسب است.

- اگر موهایتان نازک و کم شده باشد، هر شب با یک برس مویی با دندانه های درشت به آرامی شانه کنید. با این کار جریان خون در اطراف پیاز مو جریان پیدا می کند و رشد مو تحریک و تسریع می شود.

-اگر موهایتان کم پشت است، با شانه کردن آن به روش عکس یعنی از ریشه به ساقه، می توانید حجم مو را زیاد کنید.

- برای حجم بخشیدن به موهای نازک، می توانید از شامپوهای حجم دهنده استفاده کنید.

- به موهایتان کمی استراحت دهید. مرتب آن را سشوار نکشید یا فرآورده هایی مثل ژل یا موس سنگین نکنید.

- همیشه هنگام استفاده از ژل یا کرم مو از مقدار کم شروع کنید و موهایتان را بیش از اندازه لازم به این مواد آغشته نکنید. اگر کم بود، باز جای اضافه کردن هست.

- از نگرانی بپرهیزید، استرس و نگرانی باعث ریزش مو می شود، پس به خاطر موهایتان هم شده آرام باشید.

- برای جلوگیری از وز کردن و خشک شدن موها که در اثر سرمای زمستان و استفاده بیش از حد از سشوار ایجاد می شود، هر هفته از ماسک رطوبت دهنده مو استفاده کنید و از نرم کننده های قوی تر پس از شامپو مصرف کنید.

- حتماً قبل از گذاشتن روسری یا کلاه، موهایتان را کاملاً خشک کنید چون اگر موی شما زیر روسری یا کلاه خشک شود، بسیار بد حالت خواهد شد.

- استفاده از ژل یا کرم حاوی سیلیکون، باعث درخشندگی موهای شما قبل از حالت دادن به آن می شود.

- اگر از کوتاه کردن موهایتان می ترسید و نگرانید که به شما نیاید، آن را در چند مرحله کوتاه کنید.
- موهای صاف یا لخت را به شکل لایه لایه یا لیر بزنید تا کمی پف کند و حالت بگیرد.

- هر چقدر موهای بلند شما زیبا باشد، باید که آن را کوتاه تر از حد کمرتان نگه دارید تا علاوه بر سلامت مو، سلامت جسم شما نیز تأمین شود.

- هرگز رنگ موهایتان را ناگهان و چند درجه تغییر ندهید. شاید باور نکنید، اما این کار باعث سردرد شما خواهد شد. قبلاً اگر می خواهید موهایتان را بور کنید، در چند مرحله این کار را بکنید. در این صورت هم موهای خوش رنگ تری خواهید داشت و هم به موهایتان آسیب نمی رسد.

- اگر موهایتان تغییر کرده و زود چرب می شود و خارش دارد، احتمالاً به خاطر نوع شامپویی است که مصرف می کنید، باید نوع شامپوی خود را عوض کنید. گاهی تعویض و انتخاب شامپوی مناسب، عارضه را به کلی از بین می برد. .

- زیاد موها را هنگام شامپو چنگ نزنید، چون غدد چربی را فعال کرده و باعث چرب شدن مو خواهد شد.

امید است که این مطلب مفید واقع شده باشد!

منبع:www.iran-iran.ir  

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

چه کنیم تا قدمان


بلندتر شود؟


دكتر : سعيد مرتضوي مقدم

غده هيپوفيز قدامي كه در مغز قرار دارد، عليرغم اندازه كوچكش محل ترشح هورموني به نامهورمون رشد است.اين هورمون باعث مي شود كه چربي اضافي و زائد بدن سريع تر به انرژي تبديل شود، در نتيجه موجب رشد بيشتر و قوي تر استخوان هاي بدن خواهد شد. هورمون رشد مهم ترين عامل براي افزايش قد در دوران رشد مي باشد. اگر چه ميزان توليد هورمون رشد در بدن كاملاً به مغز وابسته است، ولي مي توان با استفاده از روش هايي ميزان توليد آن را در بدن افزايش داد.


البته بايد بگويم افزايش قد در دوران رشد امكان پذير خواهد بود و بعد از سخت شدن قسمت نرم و غضروفي استخوان ها و توقف رشد طولي آنها، قد فرد افزايش نخواهد يافت .


شش راه وجود دارد كه شما مي توانيد با انجام آنها تا حدي باعث افزايش ترشح هورمون رشد شويد :1-خواب کافی و منظم باعث افزايش مقدار هورمون رشد در طول روز مي شود.


  2-به جاي اينكه سه وعده غذايي و در هر وعده مقدار زيادي غذا مصرف كنيد ،سعي نماييد وعده هايي غذايي خود را به شش وعده غذايي برسانيد تا در هر وعده مقدار كمتري غذا مصرف كنيد، زيرا مصرف زياد مواد غذايي كه داراي انديس گليسمي بالا ( قند بالا ) هستند، بدن را وادار مي كند كه مقدار انسولين بيشتري ترشح نمايد. اين مسئله نه تنها منجر به ذخيره چربي اضافي در بدن مي شود، بلكه ممكن است جريان هورمون رشد را در بدن متوقف كند.

به اين نكته مهم اشاره مي كنيم كه مصرف غذاهاي حاوي قند كمتر، از آزاد شدن انسولين جلوگيري خواهد كرد. ورزش كردن ، خواب كافي، تغذيه صحيح و كاهش استرس ، نه تنها شما را سالم تر نگه مي دارد، بلكه غده هيپوفيز قدامي را براي انجام وظايف خويش كه يكي از آنها ترشح هورمون رشد است، تشويق مي كند.


3-کارشناسان تغذيه بيان مي كنند، مصرف غذاهاي حاوي پروتئين و كربوهيدرات، دو ساعت قبل از فعاليت ورزشي و بلافاصله بعد از آن، باعث افزايش قابل توجه هورمون رشد و تستوسترون در خون مي شود. بنابراين دو ساعت قبل از انجام فعاليت هاي ورزشي ،يك ساندويچ كوچك سالاد و جوجه مصرف كنيد.


4-انجام ورزش هاي كششي روزمره مثل نرمش هاي بدنسازي روزانه، تاثير مستقيمي بر روي ترشح هورمون رشد دارند.مطالعات جديد نشان مي دهند كه مقدار و دفعات ترشح هورمون رشد با فعاليت ورزشي شديد مرتبط مي باشد. بعد از فعاليت ورزشي شديد هورمون رشد بيشتري در بدن آزاد مي شود. براي اينكه شما بيشترين بهره را از فعاليت ورزشي بدست آوريد، بايد مطمئن باشيد كه مدت و شدت فعاليت ورزشي شما براي ايجاد پاسخ مناسب ( تحريك هيپوفيز قدامي براي ترشح هورمون رشد ) كافي است.


ورزش هاي بي هوازي شديد و پياده روي به مدت حداقل30-20 دقيقه بايد انجام شود. ورزش هاي كششي خاصي وجود دارد كه ممكن است تا حدي باعث آزاد شدن هورمون رشد شوند.

با انجام حركات كششي كه مستلزم كار گروهي ماهيچه ها مي باشد، شدت فعاليت ورزشي بالا مي رود و به دنبال آن غده هيپوفيز قدامي مجبور مي شود كه هورمون رشد بيشتري آزاد نمايد. شركت در فعاليت هاي ورزشي هوازي شديد نيز مي تواند باعث افزايش ترشح هورمون رشد شود.


5-دریافت اسيد آمينه گليسين قبل از فعاليت ورزشي مي تواند تا حدي باعث تحريك ترشح هورمون رشد شود. ولي اين اسيد آمينه زماني موثر است كه به صورت مكمل دريافت شود. با مصرف غذاهاي غني از اسيد آمينه گليسين ( مانند گوشت ، ماهي ، مرغ و شير ) قبل از فعاليت ورزشي، نمي توان ترشح هورمون رشد را افزايش داد، زيرا با مصرف اين نوع غذاها قبل از فعاليت ورزشي، معده شما پر خواهد شد و گليسين اضافي جذب بدن نخواهد شد. اگر اسيد آمينه گليسين بيشتر از مقدار لازم دريافت شود، مقدار اضافي آن بايد از سد خوني- مغزي ( blood-brain barrier ) عبور كند، در نتيجه اثر گليسين بر روي ترشح هورمون رشد كاهش مي يابد.


بنابراين مي توان گفت،فقط در صورتي كه اين اسيد آمينه به صورت جدا و به شكل مكمل و ترجيحاً با معده ي خالي مصرف شود، باعث آزاد شدن هورمون رشد مي شود. در اين حالت سرعت جذب گليسين بالا مي رود و ساير اسيدهاي آمينه نيز با جذب آن تداخل نخواهند كرد.


6- بيشترين مقدار هورمون رشد در دو ساعت اوليه خواب ترشح مي شود.هرگز دو ساعت قبل از خواب وعده غذايي سنگين ( حاوي مقادير زياد مواد غذايي ) مصرف نكنيد، زيرا نياز به انسولين بالا بعد از مصرف زياد مواد غذايي، از آزاد شدن هورمون رشد به مقدار زياد جلوگيري مي كند. در نتيجه بدن نمي تواند از فوايد استراحت بهره مند شود.

همچنين به نظر مي رسد ،شب بهترين زمان براي دريافت مكمل اضافي جهت افزايش ترشح هورمون رشد مي باشد. محققان دريافته اند ، مصرف اسيدهاي آمينه آرژنين و اُرتينين با يكديگر و با معده خالي، قبل از خواب مي تواند مقدار هورمون رشد را افزايش دهد. مكمل هاي قابل دسترس مطمئن تري نيز وجود دارند كه شما مي توانيد از آنها استفاده كنيد. مثلاً 5- هيدروكسي تريپتوفان كه قبلاً براي درمان بي خوابي استفاده مي شد، به ترشح هورمون رشد كمك مي كند.

البته تمامي اين مكمل ها بايد تحت نظر پزشك و با تجويز وي مصرف شوند و ار مصرف خودسرانه آنها خودداري كنيد.

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

سیاهی دور(زیر)چشم


پوست اطراف چشم نازك‌ترین پوستی است كه در بدن وجود دارد و به همین دلیل بسیار آسیب‌پذیر است و در مقابل تحریك‌ها به سرعت واكنش نشان می‌دهد.


حلقه‌های سیاهی كه گاهی اطراف چشم مشاهده می كنیم، در واقع مویرگ‌های خونی هستند كه هاله‌ای سیاه رنگ به وجود می‌آورند.
علل این سیاهی:

به گفته پزشكان، آلرژی و ناراحتی‌های كلیه می‌تواند از جمله دلایل تیره‌تر‌شدن این حلقه‌ها باشد.

البته كمبود ویتامین K ، آهن و آنتی‌اكسیدان‌ها و نیز بی‌خوابی از دیگر عوامل شایع در ایجاد این حلقه‌هاست و هرچه سن بالاتر رود با توجه به نازك‌ترشدن پوست، حلقه‌های دور چشم تیره‌تر می‌شوند.
راه های رفع سیاهی:

كارشناسان توصیه می‌كنند كه 7 تا 9 ساعت خواب شبانه و تغذیه سالم سرشار از میوه و سبزیجات تا حدود زیادی از ایجاد حلقه سیاه دور چشم جلوگیری می‌كند.
خیار روی چشم

همچنین در صورتی كه شب، هنگام خواب یك دستمال یا حوله مرطوب روی چشم ها قرار داده شود، تاثیر شگفت‌انگیز آن پس از بیدارشدن از خواب قابل مشاهده است.

گفته می‌شود كه گلابی و اسفناج هم در درمان این حلقه‌ها مفیدند.

برخی پزشكان مالیدن روغن بادام به اطراف چشم ها در دو نوبت صبح و بعد‌ از ظهر را توصیه می‌كنند.

خیار حلقه حلقه شده و چای كیسه‌ای خنك هم می‌تواند پف و كبودی اطراف چشم‌ها را برطرف كند.

جای تردیدی وجود ندارد كه پرهیز از استعمال سیگار نیز نه تنها به نفع سلامتی بدن است، بلكه مانع از آن می‌شود كه مویرگ های اطراف چشم تیره‌تر به نظر برسند.

منبع : همشهری

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

پوسـتـی لـطـیـف... 

چه کنیم تا ظاهری جوانتر از سن خود داشته باشیم؟

از جمله علائم افزایش دهنده سن ظاهری خطوط و چروک ایجاد شده بر روی صورت است. هرگز از یاد نبرید که برخی از این خطوط بدنبال عادات و رفتارهای خود ما ایجاد می‌شوند.

هر حرکتی بر روی صورت می‌تواند باعث ایجاد و عمیق تر شدن این خطوط شوند. پرهیز از این حرکات می‌تواند تاحد زیادی مانع از تشکیل چروک شود.

عوامل متعدد دیگری برای ایجاد خطوط صورت و افزایش سن ظاهری پوست شوند که عبارتند از:

تابش آفتاب: آیا تا بحال در تبلیغات شنیده‌اید که “بدن خود را به روش کاملا سالم و بی‌خطر برنزه کنید؟” به هیچ وجه اصطلاع “برنزه کردن بی‌خطر پوست” وجود ندارد. در واقع برنزه شدن پوست علامتی از آسیب پوستی است. اشعه ماوراء بنفش خورشید به لایه‌های زیرین پوست نفوذ کرده، باعث تخریب ساختار نگهدارنده پوست می‌شود. بیشتر چروکهای صورت ناشی از تابش مستقیم آفتاب به پوست ایجاد می‌شوند و هر زمان که از تابش آفتاب جلوگیری کنیم دیر نیست. برای این منظور استفاده از ضد آفتاب برای نواحی در معرض خورشید کمک کننده است. سعی کنید به مصرف ضد آفتاب عادت کنید و این کار را به دیگران نیز توصیه نمایید.

سیگار: بی تردید سیگار برای سلامت پوست نیز ضرر دارد. در واقع منوکسید کربن موجود در دود سیگار سرعت فرایند پیری سلولهای پوست را بیشتر می‌کند. حتی در جوانی ۲۰ ساله که سیگار می‌کشد خطوط ظریف پوستی را می‌توان دید. با گذشت زمان و مصرف بیشتر سیگار بر تعداد و عمق این چروکها افزوده می‌گردد. دود سیگار نه تنها بر قوام پوست تاثیر منفی دارد، رنگ آنرا نیز به هم می‌ریزد. پس تا دیر نشده سیگار خود را ترک کنید و مانع از پیرتر شدن پوست خود شوید.

انقباض عضلانی: چروک دور چشم، خط اخم و خطوط پیشانی از جمله مهمترین عوارض انقباض بیش از حد عضلات زیر پوستی هستند. تغییرات انقباضی عضلات صورت مانند اخم کردن، خندیدن و بالا انداخت ابرو بعد از سالها باعث بروز و عمیق تر شدن این خطوط در صورت می‌شوند. بهترین روش جلوگیری از بروز این خطوط استفاده از آمپول بوتاکس است. البته در سنین زیر ۳۰ سال که تزریق بوتاکس توصیه نمی‌شود، استفاده از عینک آفتابی برای پیشگیری از ایجاد چروک دور چشم و خط اخم بسیار کمک کننده است.

اصلاح وضعیت خوابیدن: بله. حتی وضعیت خوابیدن هم می‌تواند باعث ایجاد خط بخصوص بر روی گونه‌ها، زیر چشم و حتی پیشانی شود. نرم یا سفت بودن بالش اهمیتی ندارد، فشاری که از طرف بالش به گونه وارد می‌شود خط عمیقی بر روی صورت ایجاد می‌کند که حتی این خط را در موقع بیدار شدن می‌توان دید. به مرور زمان عمق این خط بیشتر می‌شود و نمای واضحتری به خود می‌گیرد. برای پیشگیری از ایجاد این خط بهتر است به پشت بخوابید و از قرار دادن صورت بر روی بالش خودداری کنید.

رژیم غذایی ناپایدار: چاق و لاغر شدن پی در پی در طول سالیان دراز می‌تواند باعث کشش مستمر پوست و به دنبال آن تخریب خاصیت کشسانی و کاهش قوام پوست گردد. به این ترتیب پوست دچار افتادگی شده، جوانی و طراوت خود را از دست می‌دهد. این افتادگی زمینه ساز ایجاد چروک است. پس اگر می‌خواهید لاغر شوید، از یک رژیم مناسب استفاده کنید. در این رژیم غذایی در طول یک هفته حداکثر نیم کیلو کاهش وزن خواهید داشت. اگر کسی مطمئن نیست که می‌تواند رژیم خود را تا آخر ادامه دهد بهتر است این رژیم را شروع نکند زیرا شکستن رژیم غذایی باعث چاقی ناگهانی شده، پوست تحت کشش مجدد قرار می‌گیرد و آنچه که نباید اتفاق می‌افتد.

مصرف مواد غذایی کافی: همانطور که می‌دانید، پوست بزرگترین عضو بدن است. همان اندازه که برای قلب و مغز خود مواد غذایی خاصی تدارک می‌بینید، برای پوست خود نیز باید از مواد غذایی مقوی استفاده کنید تا بتواند قوام و عملکرد خود را در بهترین شرایط حفظ کند. در این بین مصرف ویتامینهای گروه B و املاحی از جمله سولفات روی اهمیت ویژه‌ای دارند. از دیگر ویتامینهای مورد نیاز پوست می‌توان به ویتامینهای C و E اشاره کرد. این ویتامینها به آنتی اکسیدان معروف هستند که مانع از تخریب سلولها به وسیله عوامل مخرب محیطی می‌شوند. به این ترتیب طول عمر سلولهای پوستی بیشتر می‌شود. ویتامین A هم در ترمیم سلولهای پوستی شرکت می‌کند. پس استفاده از یک رژیم غذایی متعادل که همه مواد غذایی را از جمله میوه و سبزیجات تازه شامل شود الزامی است. گوجه فرنگی با داشتن ویتامین B1 و C، هویج با فراهم آوردن ویتامین A و سبزیجات برگدار با داشتن ویتامینهای C و E از جمله مواد غذایی ضروری هستند.

آب را فراموش نکنید: به مرور زمان و با افزایش سن پوست نازکتر و خشکتر می‌شود. در این زمان مصرف آب و ترکیبات مرطوب کننده پوست بسیار اهمیت دارند. بخاطر داشته باشید که نوشیدن آب خالص از دیگر ترکیبات مایع مانند چای و آب میوه مهمتر است. نوشیدن ۶ تا ۸ لیوان آب در طول روز الزامیست. البته بیماران مبتلا به نارسایی قلبی و کلیوی در رابطه با مصرف مایعات حتما با پزشک خود باید مشورت نمایند.

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

موهایی پرپشت

 

 میخواهید؟؟

 

کم پشت بودن موها ناشی از ریزش موها و باریک شدن موهای موجود برروی پوست فرد می باشد . در مرحله اول باید بررسی های لازم در خصوص علت این ریزش مو انجام شود . علل مختلفی را برای آن می توان مطرح کرد .
وقتی ریزش جنرالیزه یا وسیع مو وجود داشته باشد می تواند بدلیل خون ریزی ،رژیم غذایی سخت ،غذای كم پروتئین ،قطع داروهای استروئیدی یا قرصهای ضد بارداری بعد از مصرف طولانی ،سوءتغذیه ،كمبود آهن یا روی و نیز فشار و كشش برروی تار مو مثل بیگودی ،تل،ماساژ زیاد و سشوار ،تب بالا ،پركاری یا كم كاری تیروئید ، كم كاری غده هیپوفیز یا پاراتیروئید، استرس فیزیكی مثل جراحی ،استرس روحی مثل افسردگی شدید ،بیماری شدید و ... باشد.


از علل ریزش نقطه ای مو می تواند تاسی آندروژنیك هیرسوتیسم (پرمویی) تاسی منطقه ای (آلوپسی آره آتا ) و تریكو تیلومانیا (كندن مو بعلت روانی ) باشد. تاسی آندروژنیك دارای الگوی مردانه و ه است .تاسی در مردان بیماری نیست.بلكه پاسخ فیریولوژیك به آندروژنها (همورمون جنسی مردانه) در مردان مستعد از نظر ژنتیكی است.فولیكولهای مو سر دو ّگونه اند: فولیكولهای حساس به آندروژن كه در روی سر قراردارند. و فولیكول غیروابسته به آندروژن كه در دو طرف و پشت سر قراردارند. در افراد مستعد از نظر ژنتیكی تحت تاثیر آندروژنها فولیكولهای موهای ترمینال(زبر) به فولیكولهای ویلوس (موهای نازك) تبدیل می شوند و موی ترمینال ریزش پیدا می كند و توسط موی نازك جایگزین می شوند. فرورفتگی مثلثی شكل دو طرفه سر یعنی ناحیه قدامی،گیجگاهی بطور طبیعی در اغلب مردان جوان و پس از بلوغ رخ می دهد.فرم دیگر افزایش فرو رفتگی دو طرفه همراه با فرورفتگی جلوی سر است فرم دیگر تاسی وسط سر است. بیمارانی كه تاسی آنها در سن جوانی رخ می دهد بیشترناراحت هستند. این افراد باید بدانند كه این روند طبیعی است و درمان می تواند با كمك پیوند مو ،فلاپهای پوستی یا كلاه گیس انجام شود.


در درمان این موارد دو داروی ماینوكسیدیل 2 تا 4 درصد و قرص فیناستراید كاربرد دارد.
برای این که ظاهر موها پرپشت تر جلوه کند می توان از ترکیباتی که برای پرپشت کردن موها وجود دارند استفاده کرد . این ترکیبات سبب ایجاد حالت پف در موها شده و آنها را پرپشت تر نشان می دهد .
یکی از عللی هم که سبب می شود موهای شما کم پشت جلوه کند همین چرب بودن موهایتان می باشد. بهترین راه برای کنترل چربی موها استفاده از شامپوی مخصوص موهای چرب و افزایش دفعات شستن موهایتان می باشد . از نرم کننده استفاده نکنید . برای بررسی یه متخصص پوست مراجعه نمایید.

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

ســلـامـت

 

دنـــــدان هـــا

 

 

 

برخي از مواد غذايي تاثير بدي روي دندان‌ ها مي ‌گذارند و برخي ديگر نه تنها مضر نيستند، بلكه به بهبود و حفظ سلامت دندان‌ ها، كمك شاياني مي ‌كنند كه در اينجا به 7 مورد از آن‌ ها مي‌ پردازيم:

1- چاي سبز

چاي سبز حاوي پلي‌فنل‌ " يک آنتي‌اكسيدان گياهي " است که از آسيب دندان‌ ها و ايجاد حفره‌ دهاني و بيماري ‌هاي لثه ‌اي پيشگيري مي ‌كند.

چاي سبز براي رفع بوي بد دهان نيز موثر است و از رشد باكتري‌ هايي كه باعث ايجاد اين بوي بد مي‌ شوند جلوگيري مي كند.

چاي سبز، همچنين داراي مقداري فلورايد است كه مانع خراب شدن ميناي دندان مي شود.

 

2-  شير و ماست

شير و ماست بدون مواد شيرين كننده، براي دندان مفيد است. آن‌ ها داراي اسيديته ي پاييني هستند، بدين معنا كه از تخريب تدريجي دندان كه پوسيدگي نام دارد، پيشگيري مي ‌كنند.

شير، منبع غني از كلسيم است كه حافظ سلامتي دندان است و همان طور كه مي ‌دانيم، جزء اصلي و مهم دندان و استخوان است.

 

3- پنير

پنير با كربوهيدرات پايين ،كلسيم و فسفات بالا، فوايد بسياري براي دندان دارد. اين ماده غذايي، PH دهان را متعادل مي ‌كند و به حفظ و بازسازي ميناي دندان كمك مي ‌كند و با توليد بزاق، باكتري اي كه باعث ايجاد حفره دنداني و بيماري لثه مي شود را از بين مي ‌برد.

 

4- ميوه‌جات

ميوه‌هاي مختلف مانند سيب، توت ‌فرنگي‌ ، مركبات و به خصوص كيوي، حاوي مقادير فراواني ويتامين C هستند.

اين ويتامين به منزله سيماني است كه ديواره سلول‌ ها را محكم نگه مي‌ دارد و براي سلامتي بافت لثه از اهميت خاصي برخوردار است و اگر بدن تان به حد كافي اين ويتامين را دريافت نكند، طبق نظر محققان، شبكه كلاژن در لثه‌ هاي تان از هم فرو مي ‌پاشد و لثه ‌ها مستعد پذيرش باكتري مي ‌شوند كه موجب ابتلا به بيماري پريودنتال مي‌ گردد.

 

5- سبزيجات

كدو حلوايي ، هويج، سيب‌ زميني و بروكلي مملو از ويتامين A هستند و براي تشكيل ميناي دندان وجود اين ويتامين بسيار ضروري است علاوه بر اين، سبزيجات ترد،  لثه‌ها را تميز كرده، باعث تحريك آن ‌ها نيز مي ‌شوند.

 

6- پياز

اين سبزي، داراي تركيب ضد باكتري قوي، بنام سولفور( گوگرد) است. طبق نظر محققان، بيشترين خاصيت پياز، زماني است كه به صورت خام و پوست كنده استفاده شود، البته ممكن است خوشمزه نباشد ولي ضامن سلامتي دندان ‌هاي شما خواهد بود.

 

 

7- آب

با نوشيدن آب، كمك مي‌ نيم تا لثه‌ ها مرطوب بمانند و مواد غذايي كه لاي دندان ‌ها گير كرده و تجزيه شده‌ و در نهايت باعث بوي بد دهان گشته‌ اند، شسته شده و از بين بروند.

 

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

با موهای فـــر و

 مجـــعـــد چه کنیم؟

 

افرادی که موهای فر یا مجعد دارند همیشه با مشکل نگهداری از موهای خود روبرو هستند و آرایش موهای مجعد سختر از موهای صاف است. یکی از مشکلات موخوره در انتهای موهاست که مو درواقع دوشاخه میشود. برای اینکه از موهای فر خود مواظبت کنید به موارد زیر دقت کنید…..

۱- هر ۴ تا ۶ هفته مو های خود را کوتاه کنید. این اولین قدم مواظبت کردن از هر نوع مویی است. برای اینکه مو در هر ۴ هفته یک اینچ یا دوونیم سانت بلند میشود. اگر می خواهید مدل موی خود را داشته باشید و مو های شما همیشه خوش حالت باشد آنرا هر ۴ تا ۶ هفته یک اینچ کوتاه کنید.

۲- اگر مو های مجعد و فر دارید هیچوقت آنرا وقتی که خشک است شانه نکنید. برای اینکه این کار باعث میشود که مو ها شکننده بشود. و صدمه زیادی به موهای شما میزند.

۳-   هر دفعه که موهای خود را میشورید از نرم کنندهای خوب و یا ماسک مو  استفاده کنید. و وقتی کاندیشنر روی موهای خود دارید با شانه دندانه درشت موهای خود را شانه کنید.

۴- اگر میخواهید که موهای خود را فر نگهدارید و فر شما پف یا فریز نکند بهترین کار این است که قبل از اینکه موهای خود را خشک کنید از مواد مناسب موهای فردار مانند سرم مو٫ موس٫ یا کرمهای مو استفاده کنید و بگذارید تا مو خود به خود خشک شود و یا از دفیوزر استفاده کنید. مخصوصا اگر موهای کم پشت دارید سر خود را پایین بگیرید و با دفیوزر ریشه موهای خود را خشک کنید تا موهای شما پر تر دیده شود.

۵- وقتی موهای شما ۸۰٪ خشک شدند دوباره از مواد استایلینگ مو استفاده کنید.  من خودم موس را زیاد دوست ندارم برای اینکه مو  را خشک میکند. هر چه موهای فردار مرطوب دیده شود قشنگتر دیده میشود. برای همین  کرم های مو را بیشتر دوست دارم. معمولا وقتی مو خیس است  اول از کرم های مو و بعد از سرم مو استفاده میکنم. سعی کنید مقدار سرم استفاده شده را کم کنید برای اینکه سرم معمولا مو را زود چرب میکند. به اندازه نخود برداشته و بین کف دستان خود با مالیدن دو کف دست بهم آنرا گرم کنید که تاثیر آن زیاد میشود و سپس آنرا به همه مو بمالید.

۶- اگر میخواهید میتوانید موهای خود را سشوار کنید یا  با اتوهای مو صاف کنید. که بهتر از صاف کردن دایمی مو است. برای اینکه مواد صاف کننده مواد شیمیایی قوی هستند که به مو  صدمه میزنند.

۷- اتوهای مو رطوبت مو را از  بین میبرد و مو مدت بیشتری صاف میماند و حالت خود را نگه میدارد. من خودم موهای فری دارم و اتو های مو فکر میکنم بهترین وسیله آرایشگری است که تا به امروز بوجود آمده اند. با اتو های مو اعتماد بنفس زیادی کسب میکنید که بدون اینکه هر روز نگران موهای خود باشید فقط موها ر ا شانه کنید و شما آماده هستید تا بیرون بروید.

۸- اگر بتوانید از کاندیشنر و یا نرم کننده هایی استفاده کنید که نیازی به شستن نداشته باشد که به اصطلاح leave in conditioner   نامیده میشوند.

۹- وقتی مو های خود را فردار خشک کردید به آن دست نزنید فقط اسپری مو بزنید مثلا النت و با مشت کردن موهای خود به آن حالت فر بدهید.

۱۰- یکی از کار هایی که میتوانید بکنید این است که موهای خود را وقتی مرطوب هستند ژل بزنید و با پیچاندن موها به دور انگشت خود ان را فر بدهید و بگذارید خودش خشک شود. و در آخر با سرم مو به آن رنگ براق بدهید.

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

دست کردن در بینی ممنوع!

این عادت را معمولا تمام ایرانیها کار زشت و ناپسندی تلقی می کنند اما علاوه بر نا به هنجاز بودن این کار ...


دست بردن داخل بینی باعث تماس مستقیم دست‌ها با میكروبی به نام «استافیلوكك» می‌شود كه تماس آن با سایر نواحی بدن باعث ایجاد بیماری‌های پوستی برای فرد می‌شود.

دكتر پرویز طباطبایی فوق تخصص عفونی اطفال با بیان این مطلب گفت: استافیلوكك‌ها میكروب‌های گرم مثبت هستند كه بیشتر پوست انسان را درگیر كرده و در صورت تماس با آن ایجاد بیماری می‌كند.

وی افزود: استافیلوکوکها در حالت عادی در دستان وجود دارند و تعداد آنها در بینی بسیار زیاد است و ورود دست در بینی باعث جابه‌جایی و انتقال آنها شده و به تعداد زیادی به دست می‌چسبند و در صورت تماس دست با پوست سایر نواحی بدن، ضایعات پوستی چون كورك .سلولیت .آبسه و حتی ذات الریه بروز می‌كند.

طباطبایی تصریح كرد: در مواردی دیده شده كه استافیلوكك در افراد باعث گرفتاری و عوارض قلبی و استخوانی شده است و متاسفانه با ابداع هر دارو و روش مقابله با استافیلوها، مقاومت آنها نیز افزایش پیدا كرده و مبارزه با آنها قدری مشكل است.

وی در پایان توصیه كرد: ضروری است به كودكان از همان سنین پایین آموزش لازم در حفظ نظافت‌های شخصی را آموخته و همواره آنان را به رعایت بهداشت كوتاه نگه داشتن ناخن‌ها و شستن مداوم دست‌ها تشویق كرد و تا حد امكان از داروهای موجود در داروخانه‌ها كه به صورت قطره یا پمادهای موضعی بینی وجود دارند استفاده كرد.

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

جـلــوگـیـری از ریـزش

مــــــــــــو

موهای سالم و طبیعی علاوه بر نشانه زیبایی و مقاوم بودن مو علامت سلامت جسم نیز هست و به عبارتی زیبایی ظاهری مو بستگی به شرایط درونی و رژیم غذایی هر فرد دارد.

 بنا بر اظهارات متخصصان پوست و مو ، رعایت نکات ساده که به چشم نمی‌آید و یا به‌آن توجه نمی‌شود ، می‌تواند از بروز ‪ ۹۰‬درصد از بیماریهای پوست و مو که بیشترین آن “جوش صورت” ، ” موخوره” و” ریزش مو” است، جلوگیری کند.

منظور از ریزش مو این است که مو به شکل غیرطبیعی بریزد که این مشکل از نظر درمان به چند دسته تقسیم می‌شود.

 ”ریزش مو”و” موخوره”از بیشترین دلایل مراجعه بیماران زن و مرد به پزشکان است، ریزش روزانه یکصد تا دویست تار مو به دلیل شستشو و شانه‌زدن ، طبیعی است و نیاز به مراجعه به پزشک ندارد.

نوع دیگر ریزش مو نوع شدید و گسترده است که مربوط به”بیماری‌های روانی و جسمانی”مانند “تب”،” زایمان”،”بیهوشی”، “افسردگی”و”فشارهای عصبی” است که غالبا بعد از مدتی قابل برگشت می‌باشد و نیازی هم نیست که فرد برای درمان آنها به پزشک مراجعه کند.

البته ریزش و بیماری‌های پوست و مو ناشی از بیماری‌های داخلی، خونی و کلیوی را نیازمند درمان دانست.

“ریزش گسترده ومزمن مو” ناشی از ناراحتی‌های متابولیک مانند کمبود آهن و روی،مس و استفاده از برخی از قرص‌های هورومونی و جلوگیری از باروری است که فرد باید در این زمینه ابتدا به پزشک متخصص بیماری‌های داخلی و مربوطه و سپس به متخصص پوست و مو برای درمان تکمیلی مراجعه کند.

“ریزش ژنتیکی”و”مراقبت‌های نادرست”،”بیماری‌های قارچی” و “موهای زاید”،”ریزش و از دست دادن مو براثر حادثه”مانند سوختگی،مهمترین و ضروری ترین موضوعات برای مراجعه به پزشک است که با معاینات پزشکی،فرد تحت درمان قرار می‌گیرد.

 ‪ ۹۰‬درصد از آسیبهای مو ناشی از عوامل بیرونی و خود فرد و عمدتا بر اثر استفاده مکرر از مواد آرایشی مانند ژل، رنگ مو، کشیدن مو،استفاده مکرر از سشوار و رعایت نکردن نظافت فردی، تغذیه و حمام نادرست است.

اگر مردم نکات ریزی را در زمینه سالم نگه داشتن موهای خود رعایت کنند مطمئنا آمار مراجعه بیماران به پزشکان کاهش پیدا می‌کند.

قطرات آب دوش حمام اولین و ابتدایی‌ترین عامل ریزش مو است که برای جلوگیری ازآسیب رساندن قطرات آب می‌توان با بستن پارچه‌ای نازک(مانند جوراب زنانه) به سر دوش، از زیان قطرات آب در امان ماند.

 استفاده از آب گرم نیز باعث آسیب مو می‌شود، پس آب استحمام باید ولرم باشد، چون آب گرم به غدد چربی پوست سر ضرر می‌زند و فرد را دچار سردرد عصبی می‌کند.

 

 حمام در هر زمانی به شرط خشک کردن سریع بدن و مو خوب است، اما بهترین زمان،ساعت شش بعد ظهر است و توصیه می‌شود افراد سه بار درهفته حمام کنند و موها یک بار با شامپو و مقداری آب، شسته شود.

مصرف شامپو نیز به ‌نوعی دیگر به موها آسیب می‌رساند،  به دلیل سنخیت با شرایط آب و هوایی و تاریخ مصرف، توصیه می‌شود از شامپوهای ایرانی استفاده شود و استفاده از شامپوهای خارجی منوط به تجویز پزشک است.

 یکی دیگر از دلایل ریزش مو بخصوص بین جوانان استفاده از سشوار و ژل برای خشک کردن و حالت دادن به مو است که این مواد برقی و شیمیایی باعث ضعیف شدن ، نازک شدن و شکنندگی مو می‌شود.

 مو را باید با حوله و ماساژ خشک کرد، و بهترین راه خشک کردن مو،نور آفتاب است که علاوه بر خاصیت ضدعفونی‌کننده دارای ویتامین “دی”(‪ (D‬است و باعث فعال شدن پیاز و تسریع در جریان خون به مو می‌شود.

استفاده ازشانه‌های چوبی،ماساژ مو و پوست دراول صبح و هنگام خواب، بافتن مو هنگام شب، کوتاه‌کردن سر مو هر سه ماه یک بار، استفاده از کلاه و دستمال سر در هوای گرم و سرد نیز از دیگر مراقبتهایی‌است که مو نیاز دارد.

 موی بلند برای پسران از نظر سلامتی بسیار مضر است چون غدد نگهدارنده موهای بلند در زنان با مردان متفاوت است و نباید موهای مردان بیش از سه تا پنج سانتی متر باشد.

 به‌بانوان باید توصیه کرد که به دلیل کشیدگی پوست و آسیب رسیدن به عصبهای چشم ، از بستن بالای موهایشان ، خودداری کنند و برای از بین بردن خشکی و موخوره علاوه بر کوتاه کردن بخشی از موهای آسیب دیده،هر شب با مقداری روغن زیتون نوک و سرموهای خود را ماساژ دهند.

بسیاری ازافراد تغذیه سالم را که نقش مهمی در طراوت و سلامت مو دارد، فراموش کرده‌اند و به همین دلیل‌است که با بروز بیماری ظاهری پوست مانند جوش به پزشک مراجعه می‌کنند.

 بسیاری از این افراد اگر تغذیه سالم و سرشار از ویتامین داشته باشند دچار بیماری‌های پوست و مو نمی‌شوند.

 مصرف غذاهای فانتزی و چرب موجب بیماری‌های خونی (قند و چربی)، سو تغذیه، ضعف بنیه در زنان و کودکان شده است، ومصرف این غذاها باعث افزایش بیماری‌های پوستی مثل پیری زودرس و جوش‌های سر شده است.

 پوست و مو برای شادابی به‌مواد پروتئینی مانند آب میوه، خشکبار مانند پر هلو و بخور با آب جوش و بابونه نیاز دارد.

 نگهداری از پوست و مو که اصلی‌ترین عضو بدن در دفاع از گرما وسرما و اولین عضو زیبایی به‌حساب می‌آیند با رعایت ساده‌ترین نکات مثل شستشوی درست، تغذیه سالم و حفاظت از پوست در گرما و سرما میسر است.

همچنین:

ده تذکر مهم براي جلوگيري از ريزش موي سر:1.خانم هايي که موهايشان را با مواد شيميايي همچون: رنگ مو-مواد دکلراسيون- فر و صاف ارايش کرده اند جلوگيري کنند.
2.اقايان موهاي خود را کوتاه نگه دارند.
3.از شوينده هاي غير طبيعي براي شستن سر استفاده نگردد.
4.از محيط هاي داراي هواي الوده به انواع دود و گرد و غبار و ذرات سمي بخارات چربي معلق در هوا و .... دوري شود.
5.از مطالعه و کار هاي فکري شديد دوري شود.
6.از ناراحتي هاي فکري و نگراني ها دوري کنند.
7.از قرار گرفتن در مقابل تشعشعات ايکس و گامي جلوگيري شود.
8.از وسايل بهداشتي مانند صابون- شانه-حوله - قيچي- ماشين اصلاح و نظاير ان بصورت اختصاصي استفاده شود.
9.زمانبندي براي استحمام موها تايين شود.
10.تغذيه بصورت مناسب و طبيعي انجام گردد

بحث اجمالي درباره کيفيت شستشوي موي سر:
1.دير يا زود شستن
2.نحوه اصلي شستشو شستشو و طريقه ان يکي از مهم ترين عوامل براي تامين سلامت مو ها و يا ريزش انها به شمار مي رود.
شستشوي سر بايد روي اصول صحيح و علمي صورت گيرد و در غير اين صورت ريزش مو ها را به دنبال خواهد داشت.
غالبا مشاهده مي شود که هنگام استحمام بدون رعايت قواعدش عمل مي کنند.يعني در هر زمان دلخواه به حمام مي روند .گاه يک روز در ميان و گاه سه روزدرميان و گاهي هفته اي و بطورکل در زماني که دوست داشته باشند. زود شستن و يا دير شستن يکي از عوامل مهم ريزش مو است.
من پيشنهاد مي کنم هر يک روز در ميان به حمام بروند.اما اگر زودتر يعني هر روز بروند موها وقت براي استراحت کافي را ندارند و بر عکس اگر دير تر روند ريزش مو ها بيشتر شده و پوست سر را چربي - دود - ذرات معلق در هوا و عرق و... فرا مي گيرد.
نحوه اصلي شستشوي مو:
نحوه شستشوي موها نيز در سلامت مو و جلوگيري از ريزش غير طبيعي جلوگيري مي کند. نا اگاهي در اين امر خود باعث ريزش مو مي شود. مي دانيد که بعضي از سر ها چرب است و برخي خشک و گروهي نرمال مي باشد و اگر کسي نحوه شستشويش را فرا گيرد و رعايت کند از ريزش غير طبيعي مو هايش جلوگيري مي شود.
اصول صحيح شستشوي مو را در هر سه نوع پوست در کتاب(بهداشت مو) شرح داده شده است.
اغلب ديده مي شود که سر را با خشونت مي شويند که گويا با موها جنگ و ستيز دارند و بعضي از اقايان هنگام شستن مو با برس هاي پلاستيکي به شدت پوست را برس مي کشند.
در هنگام بعد از استحمام نيز ريشه مو ضعيف است و شانه کردن مو بلافاصله باعث ريزش مو مي شود.
تاثير فشار عمودي اب به هنگام استحمام: فشار ابي که به صورت عمودي بر روي سر مي شود خود باعث ريزش مو مي شود.من پيشنهاد مي کنم از فشار عمودي اب بروي قسمت فوقاني سر بکاهيد. رو هايي که در سراسر جهان استفاده مي شود: 1.دوشهايي عمودي که درست بالاي سر قرار گرفته است. 2.دوشهايي مايل بر روي ديوار حمام. 3.دوشهاي دستي يا تلفني . روش 3 بهترين انها است. شوک هايي که از اب هاي سرد و گرم وارد مي شود: در بعضي مواقع در حمام يا توسط خود و يا توسط دستگاه گرم کننده اب سرد و گرم مي شود که باعث انبساط و انقباض مو شده و مو مي ريزد. همچنين نبايد با اب بسيار داغ يا بسيار سرد شست .ابي ولرم متناسب با دماي بدن مناسب است.
تراشيدن بوسيله تيغ: اغلب مشاهده مي شود بعضي از مردان در تابستان مو هاي خود را تيغ مياندازند تا تقويت شود اما سخت در اشتباهند که علاوه بر انکه تقويت دهنده نيست مضر هم هست بدلايل زير:
1.تيغ موها را تقويت نکرده و زيان اورترين وسيله است.
2.اشعه ي سوزان افتاب به سر تيغ انداخته شده اسيب مي رساند.
3.اگر کلاه هم به سر باد خيلي بد تر. البته موي کوتاه فوق العاده براي مو خوب است مخصوصا براي مردان.
رعايت اين نکات از ريزش غير طبيعي مو جلوگيري کرده و اگر ريزش مو ها ارثي باشد مدت ان را بسيار افزايش مي دهد.البته داروي معروف(ماينوکسيديل)که دارويي هورموني است از ريزش مو جلوگيري مي کند اما بايد انرا هميشه مصرف کرد.اگر هم ريزش مو ارثي باشد تنها مدت انرا افزايش مي دهد و در سنين خيلي با لاتر مو ها مي ريزد.

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

  عینک آفتابی...؟!

عینک آفتابی برای جلوگیری ازصدمه دیدن چشم هاست نه برای اینکه روی سر و زیر چانه

 قرار بگیرد. تبلیغات متعدد شرکت های معروف عینک سازی که از حضور بازیگران و

 ورزشکاران معروف برای پوسترهای تبلیغاتی خود استفاده می کنند بی تردید در گسترش

 مصرف این نوع عینک ها نقش عمده ای دارد.

به هر حال این واقعیت غیرقابل انکار است که بیش از ۸۰ درصد افرادی که عینک آفتابی

 می خرند نه به قصد حفاظت چشم از آفتاب که به قصد پیروی از مد، عینک انتخاب می کنند

 و استفاده از

عینک های نامناسب و غیراستاندارد می تواند عوارض بسیار بدی برای چشم به همراه داشته

 باشد.

یک عینک آفتابی مناسب باید واجد چند ویژگی باشد که از سوی

 انجمن اپتومتری آمریکا تعریف شده است:

۱) شیشه های عینک باید ۱۰۰ـ۹۹ درصد اشعه ماورای بنفش خورشید را جذب کند.

۲) به میزان ۹۰ـ۷۵ درصد از شدت نور مریی بکاهد. خود انجمن اپتومتری آمریکا اعلام کرده که عمده عینک های مد روز فاقد این ویژگی هستند.

۳) باعث تغییر ماهیت نور و تصاویر نشود.

۴) شیشه ها باید خاکستری، سبز یا قهوه ای باشند که رنگ خاکستری ارجحیت دارد. همچنین عینک آفتابی باید کل فضای چشم و اطراف محوطه قرارگیری چشم در صورت را در بر بگیرد.

مطالعات نشان داده است که اشعه ماورای بنفش از اطراف قاب عینک های آفتابی کوچک با

 شیشه های گرد عبور کرده و به چشم می رسند. اشعه ماورای بنفش می تواند شانس ابتلا به

 بیماری های خطرناک چشمی نظیر آب مروارید، تحلیل رفتگی و آسیب به شبکیه و حتی آفتاب

 سوختگی چشم شود. پوست اطراف چشم نیز نسبت به نور آفتاب و سوختگی به شدت حساس است.

شیشه برخی از عینک های آفتابی برای بهبود کیفیت آنها مات هستند ولی این شیشه های مات توسط انجمن چشم پزشکی آمریکا توصیه نمی شود.

برای تشخیص اینکه شیشه عینک کیفیت مطلوبی دارد در اینجا یک راه ساده عنوان می شود. عینک را در فاصله ای صحیح از چشم بگیرید و از داخل آن با یک چشم بسته به یک جسم مربع یا مستطیل شکل نگاه کنید. عینک را آرام از یک ضلع به ضلع دیگر و سپس از بالا به پایین حرکت دهید. اگر خطوط آن جسم مثلاً کاشی کف اتاق راست و مستقیم بودند، عینک عدسی های خوبی دارد. اگر خطوط منحنی شدند (به خصوص درمرکز عدسی) عینک دیگری را امتحان کنید.

توجه داشته باشید که رنگ شیشه ها مطلقاً ربطی به کیفیت آنها ندارد. برخی از عینک های آفتابی شیشه های آیینه ای دارند. این شیشه ها گرچه به خوبی شدت نور مریی را کاهش می دهند ولی الزاماً قادر به جذب کامل اشعه ماورای بنفش نیستند. گرچه اشعه ماورای بنفش به طور کلی پدیده مضری است ولی افرادی که مبتلا به بیماری های شبکیه چشم هستند باید مراقبت بیشتری از چشم های خود به عمل آورند.

این افراد باید به عنوان یک اقدام احتیاطی هر زمان که از خانه خارج می شوند عینک آفتابی به چشم داشته باشند.

لنزهای خارج چشمی (لنزهای تماسی) به خودی خود جلوی اشعه ماورای بنفش را نمی گیرند مگر اینکه چنین قابلیتی در طراحی و ساخت آنها لحاظ شده باشد.

بنابراین اگر لنز می گذارید باید از عینک آفتابی هم استفاده کنید. اما حتی بهترین عینک های آفتابی هم در برخی موارد نمی توانند از چشم حفاظت کنند.نگاه کردن به نور جوشکاری، نورهایی که به طور مصنوعی پوست را برنزه می کنند، انعکاس نور در برف و نگاه کردن مستقیم به خورشید به خصوص هنگام کسوف از مواردی هستند که حتی با وجود استفاده از عینک آفتابی به چشم آسیب می رسانند. برای محافظت چشم از آسیب های این نورها باید با چشم پزشک خود مشورت کنید.

امروزه عینکهای آفتابی بویژه در میان جوانان رواج زیادی یافته است متاسفانه در اغلب موارد از این عینک ها به عنوان وسیله تزئینی استفاده می شودو به همین خاطر در انتخاب نوع آن دقت کافی نمی شود همچنین عده ای عینک آفتابی را وسیله ای غیر ضروری می دانند ولی عینک های آفتابی دارای فوایدی نیز می باشند البته اگر درست انتخاب شوند ودر محیطهایی که نور شدت زیادی دارد عینک های آفتابی به چند روش امکان دید را بهتر خواهند کرد.

در روزهایی که نور خورشید شدت زیادی دارد گیرنده های نوری شبکیه تحریک می شوند و حساسیت کنتراست آنها کاهش می یابد عینک های آفتابی زرد-نارنجی رنگهای بنفش ، آبی وسبز را جذب میکنند و این رنگها به صورت رنگ خاکستری با شدتهای مختلف دیده می شوند در مقابل رنگهای سبز ، زرد،نارنجی و قرمز با این عینکها بهتر دیده می شوند و کنتراست رنگ افزایش می یابد البته با این عینکها ، رنگ ها ممکن است مقداری غیر عادی بنظر برسند بیمارانی که کنتراست رنگ آنها کاهش یافته است مانند مبتلایان به آب مروارید از این عینک ها سود می برند و یکی دیگر از فواید تقریبا تمام عینکهای آفتابی تیره این است که بیشتر آنها اشعه ماوراء بنفش را جذب می کنند.

مضرات عینکهای آفتابی :

این احتمال وجودد دارد که عینکهای آفتابی بخصوص آبی روشن موجب صدمه به چشم شوند.

دلیلی که برای این امر وجود دارد این است که مردمک در پشت این عینکها گشاد می شود و اگر عینک قادر به جذب مقادیر کافی از اشعه ماوراء بنفش نباشد مقدار بیشتری از این اشعه وارد چشم می شود وبه آن صدمه می زند در صورتی که عینکهای آفتابی مرغوب این اشکال را نخواهند داشت و این عینک ها بیشتر نور ورودی را جذب می کنند.

انتخاب عینک آفتابی:

فریم های نایلون یا کامپوزیت دوام بیشتری دارند. فریمهای سیمی انعطاف پذیرترند و امکان تعییر شکل مناسب آنها وجود دارد. عدسیهای شیشه ای از نظر خواص فیزیک نور بهتر هستند و دیرتر خش می افتند و عدسی های لاستیکی دیرتر می شکنند.

رنگ عینک آفتابی :

رنگهای کهربایی یا زرد برای فعالیت در محیطهای شفاف یا مه آلود مفید هستند این عینکها در ورزشهایی که نیاز به سرعت بالا دارند مانند اسکی مفید هستند زیرا با جذب نور آبی که تمرکز را بیشتر می کند کنتراست را افزایش می دهند.

عینکهای دودی یا خاکستری بهترین انتخاب برای رانندگی و مصرف عمومی هستند با این عینک ها درک عمق تا حدودی مشکل دارد اما کنتراست بسیار خوب است.

عینکهای آفتابی آبی یا بنفش برای استفاده در هیچ شرایطی مناسب نیستند زیرا کنتراست رنگ را کاملا از بین می برندتنها کاربرد این عینکها تبعیت از مد می باشد.

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

راه های ساده جلوگیری از چاقی


 ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ هر زمان ميزان دريافت زياد و يا فعاليت بدني كم باشد فرد چاق مي شود . تجمع چربي در

 زنان بيشتر به شكل گلابي در قسمتهاي ران و باسن و در مردها به شكل سيب يعني بيشتر در

 ناحيه شكمي است كه خطر ابتلا به بيماريهاي قلبي را افزايش مي دهد . افراد چاق به عوامل

 خارجي گرسنگي بيشتر از عوامل داخلي عكس العمل نشان مي دهند . آنها بيشتر در پاسخ به

 زمان غذا مي خورند تا احساس گرسنگي داخلي ، تحريكات خارجي مانند زمان روز ، شكل غذا

 ‎‎‎ و رنگ ‎‎‎ و ‎‎‎ بوي آن ( قابل توجه رستورانها ) ، وجود همراه براي شريك شدن در غذا و

 ‎‎‎ داشتن ‎‎‎ پول بيشتر افراد ‎‎‎ را ‎‎‎ به خوردن ترغيب مي كند ، در ضمن افراد چاق دريافتن راههايي

 كه باعث كاهش مصرف انرژي مي شوند ( تحرك كمتري نياز دارند ) موفق ترند .

 
يكي ديگر از دلايل ساده چاقي سندرم شب خواري است به اين معني كه فرد بيشتر غذاي

 دريافتي خود را به جاي روز در شب تأمين مي كند ، متأسفانه اين ذخاير در مقابل مصرف

 مقاومت كرده و در انباشته شدن بيشتر چربي شركت مي كنند .

چرا بهتر است از چاقي پيشگيري كنيم ؟


زيرا چاقي با بيماريهاي مزمن قلبي ، ديابت نوع II ‎‎‎ ، فشار خون بالا ، پارگي رگهاي مغزي ،

 كيسه صفرا ، خفگي در خواب ، برخي سرطانها ‎‎‎ و ‎‎‎ ورم ‎‎‎ مفاصل استخوانها ( استئو آرتريت )

 در ارتباط است .


 ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ شما مي توانيد به راحتي با كم خوردن ، داشتن رژيم مناسب و ورزش كردن وزن

 خود را كنترل كرده و از چاقي پيشگيري كنيد .
 ‎‎‎ ‎‎‎
 ‎‎‎ راهنماييهايي جهت كاهش خوردن :


1- تنها در جاي مشخص غذا بخوريد .

 
2- ميز را به محض تمام شدن غذا ترك كنيد .

 
3- خوردن غذا را با فعاليتهاي ديگر مانند تماشاي تلويزيون همراه نكنيد .

 
4- بجاي قاشق از چنگال استفاده كنيد و آنرا در ميان لقمه ها پايين بگذاريد . ( بدين ترتيب

 مدت زمان خوردن را طولاني تر مي كنيد . )


5- غذا را در بشقابهاي كوچك سرو كنيد .

 
6- حس گرسنگي 15-10 دقيقه طول مي كشد اگر بتوانيد خوردن را به تأخير بيندازيد بعد از

 اين زمان ديگر احساس گرسنگي نمي كنيد . امتحان كنيد!

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

خالکوبی سنتی/ تاتوی امروز

 و مضرات آن

 

خلاصه :
خال در فرهنگ و ادبیات ما تمثیلی از
زیبایی و گیرایی است.اما در دنیای

 سایبر ( مجازی) کنونی که اعجاز می کند، خالکوبی سنتی به اشکال و

شعارهای تبلیغاتی بدل شده است.
متن کل خبر :
الگوهای آماده رایانه ای ، سوزن های خودکار هوشمند، نقاشان چیره دست،

 انواع داروهای بیحسی، دست به دست هم داده اند تا با خالکوبی دنیای وحش

 برجای جای تن مردان و زنان اعتبار شعر تمثیلی "شیر بی یال و دم و اشکم"

 را زیر سوال ببرند.
برجسته سازی قسمتی از اندام با "خالی" از نوع تظاهر و ریا آذین بخش تن و

 جیب بسیاری شده است.
اینکه برای نخستین بار چه کسی در چه تاریخی و در کجااقدام به نقش طرح یا

 نوشته بر روی پوست خود کرد مشخص نیست ولی بیشترین احتمال کشف اتفاقی

 این پدیده توسط انسان اولیه هنگام تلاش برای بقا بوده است.
قدیمی ترین نمونه خالکوبی در جسد یک کولی ایتالیایی با قدمت بیش از ‪۵۰۰۰‬

 سال یافت شده است.
روی اجساد مومیایی های مصری نیز خالکوبی هایی یافت شده و به نظر می رسد

 که از انجا به کشورهای دیگر مانند یونان ، ایران ، عربستان ، هند ، چین و

 ژاپن رسیده که در طول جاده ابریشم پس از گذر از هند ماهیتی مذهبی و آیینی یافته است.


یک کارشناس روانشناسی و محقق در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: درقرن

 ‪ ۱۶‬میلادی کاپیتان " کوک" انگلیسی پس از ورود به آب های استرالیای جنوبی و جزایر"تاهیتی" مشاهده کرد که بومیان خالکوبی را که ضربات ظریف وسریع

 سوزن و انتقال موادرنگی به زیر پوست انجام می دادند و به آن "تاتااو" می گفتند.
"محمد رضا براهیمی" افزود: آهنگ بیان این واژه بسیار نزدیک به بیان واژه

 "تاتوو"است که به معنای ضرب آهنگ سریع طبل در نیروی دریایی انگلستان بوده است.
وی ادامه داد: برای نخستین بار در سال ‪ ۱۷۷۷‬میلادی این واژه به معنای

 حک تصاویر رنگی بر روی پوست در مدارک ثبت شد.
این کارشناس خاطر نشان ساخت: وجود روایات و احادیث درمورد

خالکوبی که از ائمه معصومین (ع) نقل شده بیانگر وجود خالکوبی د

ر جزیره العرب پیش از اسلام است.در ایران نیز خالکوبی قدمتی دیرینه داشته

 و شاید داستان" شیر بی یال و دم و اشکم"، "مولانا" در قرن هفتم هجری

 قمری معروفترین و مشهورترین روایت پارسی در این مورد باشد که نشانه

 انجام خالکوبی توسط قشری از جامعه به نام پهلوانان است.
ابراهیمی ادامه داد: خالکوبی بعد از حمله مغول و رواج زورخانه ها و در

 زمان قاجار و پهلوی اول بین گروه پهلوانان و کلاه مخملی ها رواج پیدا کرد.
این محقق با اشاره به چگونگی انجام خالکوبی اظهار داشت: برای انجام آن

 مواد رنگی توسط نوک سوزن به زیر" اپیدرم" و داخل "درم" پوست انتقال

 داده می شود.
وی گفت: مواد رنگی طبیعی مانند، رنگ های حیوانی، رنگ های
گیاهی و

 رنگ های معدنی و رنگ های صنعتی مثل رنگ اتومبیل و مرکب برای این

 منظور استفاده می شود.
این محقق اجتماعی تصریح کرد: علل اهمیت توجه به خالکوبی و عوارض آن

 در عصر حاضر را می توان به چند دسته تقسیم کرد.
ابراهیمی با بیان اینکه در یک تقسیم بندی کلی این علل به دو دسته علل پزشکی

 و غیر پزشکی تقسیم می شود، اضافه کرد: باتوجه به بروز برخی از بیماری ها

و عفونت ها، لزوم رسیدگی به گسترش این نوع تفریح برای جوانان امروز احساس

 می شود.
وی گفت: یکی از مسایل پزشکی که باید در این رابطه مد نظر داشت احتمال انتقال

 عفونت ها و بیماری های "بازپدید و نوپدید" است ، از آنجا که سوزن های به کار

 رفته در خالکوبی از اپیدرم گذشته و داخل درم نفوذ می کند به راحتی می تواند موجب

 انتقال بیماری های منتقل شونده از راه خون شود.
بنا به اعلام مرکز هپاتیت ایران سابقه خالکوبی در مبتلایان به هپاتیت ‪c‬ بیشتر

 بوده و علت ابتلای پنج تا دو درصد آن ها خالکوبی بوده است.
ابراهیمی با بیان اینکه ایجاد حساسیت توسط رنگ های به کار رفته درخالکوبی

 از دیگر عوارض استفاده از این مواد است افزود:این رنگ ها که بسیاری از

آن ها از انواع صنعتی هستند قابلیت ایجاد سرطان و نیز حساسیت با درجه های

 مختلف بیماری را دارند.
در مورد رنگ های طبیعی نیز بررسی های انجام شده نشان داده که ‪ ۲۳‬نوع رنگی

 که به عنوان رنگ طبیعی در تاتوها استفاده شده و به زیر پوست وارد شده اند

 سرطان زا بودند، دکتر "دورتسایف" از اعضا متخصصین پوست و زیبایی

 آلمان معتقد است که این رنگ ها حتی از رنگ های طبیعی نیز خطرناکترند.
این دکتر عقیده دارد:این رنگ ها حساسیت و اگزمای بیشتری را ایجاد می کند

و بر خلاف رنگ های مصنوعی چون ساختار شیمیایی ثابتی ندارند سریعتر تجزیه

 شده و مواد حاصل از آن ها وارد خون می شود.
یک کارشناس ارشد روانشناسی و محقق در مسایل اجتماعی نیز در رابطه باعلل

 و انگیزه خالکوبی درافراد گفت: مسایل فرهنگی از جمله مسایلی است که باید

 در رابطه با گسترش استفاده از خالکوبی به آن توجه نمود.
"سید محمد ابراهیمی " اظهار داشت: یکی دیگر از این مسایل تغییر الگوهای

 رفتاری افراد به خصوص افراد در معرض خطر جوامع مانند جوانان است، بعضی

 از جوانان ایرانی نیز مانند بسیاری از کشورها به مدهای گوناگونی گرایش دارند.
وی اضافه کرد: خالکوبی بین دختران نیز طرفدارداشته و باید توجه داشت که خالکوبی

 در چه مکان هایی و توسط چه افرادی انجام می شود .


این کارشناس با توجه به گران بودن هزینه های درمان و پیشگیری بیماری های

انتقالی از طریق خالکوبی، تصریح کرد: از جمله مسایلی است که نباید از کنار آن

 به سادگی گذشت، شیوع بیماری در جامعه است.
ابراهیمی اضافه کرد:در کشورهای مختلف سیاستگذاران و سیاستمداران به وضع

قوانین و مقررات برای کاهش آسیب های ناشی از خالکوبی پرداخته اند، به طور

 مثال در بلژیک کسانی که خدمات خالکوبی ارائه می دهند باید از وزارت بهداشت

 مجوز گرفته و حتما با وسایل استریل کار کنند.
افراد زیر ‪ ۱۸‬سال اجازه خالکوبی ندارند، افراد بین ‪ ۱۶‬تا‪ ۱۸‬سال که اصرار به

 خالکوبی دارند باید با اجازه والدین یا قیم قانونی این کار را انجام دهند.
وی با بیان اینکه کمیسیون
بهداشت
اروپا در بروکسل در سال ‪ ۲۰۰۳‬باانتشار

 گزارشی در مورد خطرات ناشی از خالکوبی مانند شوک، انتقال بیماری های

 واگیر و حتی ایجاد تغییرات رفتاری هشدار داده و عنوان کرده که درآن سال دو

 مورد مرگ در اثر تاتو گزارش شده است.
این کارشناس با اشاره به ممنوع بودن خالکوبی در آرایشگاه ها تاکید کرد:
ممنوع کردن این امر در آرایشگاه ها با وجود مزایایی که دارد سبب شده برخی

 از افرادی که تمایل به خالکوبی دارند در مکان های غیربهداشتی وحتی در

 حضور افراد نامطمئن و غیرحرفه ای اقدام به خالکوبی نمایند.
ابراهیمی گفت: تمام خطراتی که گفته شد در رابطه با خالکوبی در زندان ها نیز

 وجود دارد، بعلاوه امکان ابتلا به بیماری های واگیر در زندان ها همیشه بیشتر

 از جامعه عادی است و ابتلا به بیماری های گوناگونی مانند سل، هپاتیت و

ایدز در زندان ها معمولا بیش از ‪ ۱۰‬برابر خارج زندان است.
وی اظهارداشت : تراکم جمعیت، تجمع افراد دارای رفتارهای پر خطر در یک

 مکان بسته، استفاده از وسایل مشترک برای خالکوبی، نداشتن قوانین برای

 مدیریت این رفتار و نبود منابع مورد نیاز برای مقابله با خالکوبی به خصوص

 در زندان ها از جمله مسایلی است که مسوولان باید به آن توجه داشته و در

 راستای حل آن راهکاری بیندیشند.
یک جوان ‪ ۲۷‬ساله فارغ التحصیل رشته مکانیک در رابطه با خالکوبی به گفت:
من روی انگشت دستم، پشت گردنم ، روی ساق پا و روی ساق دستم خالکوبی

دارم و به این کار علاقه خاصی دارم.
"مهدی ریاضی" گفت: با وجود اینکه خالکوبی برای برخی از افراد با حساسیت های

 پوستی همراه است من تاکنون با مشکل خاصی مواجه نبوده ام و نه تنها خودم به

خاطر زیبایی تاتو به آن علاقه دارم بلکه با فراگیری خالکوبی در تهران آن را برای

 دخترها و پسرهای زیادی انجام داده ام.
وی با بیان اینکه مبالغی که برای این کار تا کنون دریافت کرده ام از ‪۴۰‬ هزار تومان

 برای طرحی به اندازه یک بند انگشت تا مبالغی بالای ‪ ۴۰۰‬هزار تومان برای طرح های بزرگتر بوده است.
ریاضی گفت: خالکوبی در حال حاضر بین بعضی از دخترها و پسرهای جوان رواج یافته

 و با توجه به اینکه تعداد اندکی از افراد هستند که توانایی خالکوبی به صورت حرفه ای

 را دارند افرادی مثل من که آموزش های لازم را دراین رابطه در تهران و ترکیه

 دیده ایم درآمد خوبی ازاین طریق کسب می کنند.
یک کارشناس ارشد جامعه شناسی با اشاره به گسترش خالکوبی بین قشر جوان و

حتی تحصیلکرده جامعه اظهار داشت: خالکوبی در ظاهر امری شخصی و جزو علایق

 افراد به شمار می آید.
"مریم سادات حسینی فر" اضافه کرد: ولی هنگامی که به چگونگی انجام خالکوبی ،

 مکان های آن و عوارض ناشی از خالکوبی برای افراد دقیق شویم، متوجه مسایل

 و مشکلاتی در این مکان ها از جمله آزار و اذیت بانوان می شویم.
وی تصریح کرد: خالکوبان عصر جدید در حال حاضر تعدادشان کم است ولی روز به روز

 به تعدادشان افزوده می شود زیرا با وجود تقاضای، دسترسی و تیه تجهیزات پیشرفته خالکوبی راحت و کم هزینه است .
حسینی فر با بیان اینکه معروفترین دستگاه های خالکوبی ساخته شرق آسیاست

 اظهار داشت: این دستگاه های کوچک که مثل یک سرنگ یا خودکار بزرگ هستند،

بین ‪ ۵۰۰‬هزار ریال تا یک میلیون و‪ ۵۰۰‬هزار ریال قیمت دارد که نوع مرغوب آن

تا پنج میلیون ریال خرید و فروش می شود.
وی با اشاره به سرعت های متفاوت ضربه سوزن و میزان فرو رفتن آن در پوست،

 تصریح کرد: بهترین نوع آن هفت سرعته است و پدالی دارد که خالکوب با آن سرعت

 را کم و زیاد می کند ضمن اینکه این دستگاه مجهز، برای تعیین عمق فرو رفتن

 سوزن، وولوم دارد در حالی که در بقیه، این تنظیم دستی انجام می شود.
این کارشناس ارشد جامعه شناسی با اشاره به این مطلب که خالکوبی در زندان های

 تمام دنیا به دلیل شرایط خاص و محیط زندان از رواج زیادی برخوردار است،

 اضافه کرد: اما در زندان ها که خالکوبی رونق به خصوصی دارد، از این خبرها

نیست. آنجا داشتن یک "سوزن سر طلا" یک ثروت به حساب می آید.
وی ادامه داد: این سوزن، جنس محکم و سختی دارد که آسان خم نمی شود و

 به کار سوراخ کردن پوست می آید، معمولا برای طرح های رنگ دار (تو پر) یا

بزرگ، چند سوزن را روی پوست می کشند و در حقیقت طرف را مجروح می کنند

که درد شدیدی دارد.
حسینی فر گفت: بسیاری از افرادی که در زندان ها بسر می برند از خالکوبی به

عنوان وسیله ای برای کسب وجه و اعتبار و پذیرفته شدن درجمع سایر زندانیان

استفاده می کنند.
وی خاطرنشان کرد: البته جوانانی که در حال حاضر اقدام به خالکوبی بر روی

 بدن خود می کنند نیز با وجود اینکه علت این کار را زیبایی و جذابیت آن بیان

 می کنند ولی در حقیقت این کار به نوعی عقب نماندن از گروه دوستان و تلاش

 در جهت حرکت با مدهای جدید است.
این کارشناس ارشد جامعه شناسی گفت: باید مسوولان اجتماعی و دولتی راهکاری

 برای پیشگیری از گسترش این "مد جدید" بین جوانان ، نوجوانان در سطح جامعه

 و مبارزه با عوارض و مشکلات ناشی از این امر در زندان ها بیابند.

هشدار كميسيون اروپايي در مورد مضرات خالكوبي

كميسيون اروپايي هشدار داد كه طرفداران خالكوبي (تاتو) به علت ناآگاهي

از سمي بودن مواد رنگي بكار رفته در خالكوبي در واقع مواد شيميايي سمي

 را وارد پوست خود مي كنند.
به گزارش خبرگزاري رويترز از بروكسل , كميسيون اروپايي اقدام به انتشار

 گزارشي در مورد خطرات بهداشتي تاتو و سوراخ كردن بدن نموده است .
براساس اين گزارش بيشتر مواد شيميايي بكار رفته در تاتو رنگدانه هاي صنعتي

 است كه در اصل براي ديگر اهداف مانند رنگ خودرو يا جوهر خودنويس مصرف

 مي شود و هيچ اطلاعات ايمني در مورد كاربرد اين مواد در رنگ تاتو وجود ندارد.
به گزارش خبرگزاري جمهوري اسلامي , علاوه برآن قوانيني كه تاتوكاران را

ملزم به استفاده از دستكش و سوزن هاي استريل مي كند , مسائل مربوط به رنگ

 تاتو را دربر نمي گيرد.
به همين خاطر امكان ناخالص يا كثيف بودن اين رنگها بدون آنكه قانون را نقض

 كند وجود دارد.
علاوه بر خطر ابتلا به بيماريهايي مثل ايدز , هپاتيت , يا عفونتهاي ميكربي ناشي

 از مصرف سوزن آلوده , تاتو كردن مي تواند باعث سرطان پوست , داالصدف

 , سندرم شوك سمي و يا بروز حتي تغييرات رفتاري شود.
از آغاز سال جديد ميلادي تاكنون دو مورد مرگ و مير ناشي از تاتو يا سوراخ

كردن بدن در اروپا گزارش شده است .
اين تحقيق اولين گام براي افزايش ايمني شيوه تاتو است .
كميسيون اروپايي با شناسايي خطرات بالقوه بهداشتي اين شيوه قصد دارد

 قبل از اجراي قوانين ايمني سختتر , اطلاعات بيشتري در مورد تاتو و

 سوراخ كردن بدن به دست آورد.


لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

عرق سوز

 

عرق سوز يا prickly heat  چیست ؟

عرق سوز يا prickly heat بعلت مسدود شدن موقتي مجراي عرق در سطح پوست ايجاد مي گردد.

وقتي عرق نتواند به سطح پوست برسد و شخص در معرض عواملي است كه باعث تعريق او مي گردد، عرق تازه تشكيل شده از ديوار مجراي عرق نشت كرده و در سطح پوست پاسخ التهابي ايجاد مي كند.

علایم عرق سوز چیست ؟

ضايعات عرق سوز به شكل تاولهايي به اندازه نوك سوزن هستند و با هاله قرمز رنگي احاطه شده اند. اين ضايعات معمولا همراه با خارش و سوزش شديد و احساس داغي همراه هستند.

ممكن است گرما و رطوبت، ناراحتي را تشديد نموده و موجب هجوم ميكروارگانسيم ها به عارضه گرديده، ايجاد عفونت ثانوي گردد. ميلياريا و يا نام ديگر عرق سوز است كه مخصوصا در نقاطي از بدن كه سطح پوست با همديگر در تماس باشد ايجاد مي گردد لذا معمولا در چين هاي پوست بچه هاي چاق وافراد سنگين وزن به وجود مي آيد. اين ضايعات همچنين در پشت كساني كه به مدت طولاني بستري باشند نيز به وجود مي آيد.

درمان عرق سوز چیست ؟
بخش عمده درمان دوري از محيط هاي گرم و مرطوب و نگاه داشتن پوست به حالت سرد و خشك است. لباس روشن و گشاد، تهويه مركزي، دوش آب سرد و به دنبال آن استفاده از پودر و محدود كردن فعاليت فيزيكي مفيدند.

بچه هاي مبتلا به عرق سوز بايد به ملايمت در آب معمولي يا آب و صابون ملايم شسته شوند. معمولا عرق سوز در عرض يك هفته بهبود مي يابد ولي اگر عرق سوز شديد بود يا اقدامات درماني فوق پاسخ نداد با متخصص پوست مشورت شود

افزايش دما و رطوبت هوا مي‌تواند عارضه عرق سوز شدن را درپي داشته باشد،

برآمدگي‌هاي كوچك قرمز ناشي از افزايش دما اغلب بيشتر در افراد مسن و كودكان ديده مي‌شود، اما مي‌تواند براي هر كسي و در هر سني بروز كند.

فرد زماني عرق سوز مي‌شود كه غدد عرق مسدود شده و عرق در زير پوست جمع مي شود.

اين دانه‌هاي پوستي معمولا بر روي گردن، قسمت بالاي قفسه سينه يا در چين هاي پوست ظاهر مي‌شود.

عرق سوز شدن مسئله مهمي ايجاد نمي‌كند، اما مي‌تواند آزاردهنده باشد.

وي چند توصيه براي جلوگيري عرق سوز شدن ارايه كرده است:
‪ -۱‬رفتن شخص به يك محيط خنك تر و قرار دادن قسمتي از بدن كه عرق سوز شده در معرض هوا به رفع مشكل كمك مي‌كند.

‪ -۲‬لباس اطراف ناحيه عرق سوز بايد آزاد باشد يا بر روي منطقه مبتلا دستمال خنك بگذاريد و اجازه دهيد در معرض هوا خشك شود.

‪ -۳‬خشك كردن كامل منطقه مبتلا بعد از استحمام و استفاده از پودرهاي پوستي به جلوگيري از عرق سوز شدن كمك مي‌كند.

جلوگیری از از عرق سوز شدن نوزادان :

نوزادان را خشک و خنک نگه دارید .در هوای گرم یا هوای مرطوب لباس سبک ،خنک و عرق گیر به آنها بپوشانید.

نوزادان را در فضایی قرار دهید که تهویه هوای مناسب داشته باشد یا از پنکه با دور آرام استفاده کنید ولی آن را در فاصله دور قرار دهید تا حدی که فقط یک باد ملایم به کودک برسد.

پودر، کرم و پماد به پوست آنها نمالید.این مواد جلوی عرق سوز شدن آنها را نمی گیرد بلکه فقط روزنه های پوستشان را مسدود می کند.

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

کک و مک

کک مک ها

ممکن است در نظر گرفتن کک و مک به عنوان "بيماريها و شرايط خاص" پوست بنظرتان عجيب باشد.

اما به هر حال کک و مک ها مي توانند در پوست شما ايجاد آشفتگي و بهم ريختگي بکنند که ممکن است داراي اهميت پزشکي باشند.

کک و مک چيست؟

کک و مک نقاط صاف و گردي هستند که عمدتا باندازه نوک يک ناخن مي توانند باشند. نقاطي که بدون نظم خاصي بر روي پوست ايجاد و پخش مي شوند مخصوصا پس ازتماس مکرر با تابش خورشيد و بالاخص در افرادي با پوست سفيد و روشن. رنگ کک و مک ها متفاوت است آنها ممکن است قرمز، زرد، برنزه، قهوه اي روشن و يا سياه باشند. اما هميشه از رنگ پوست اطراف خود تيره ترند چرا که آنها در نتيجه باقيماندن رنگدانه هاي تيره به نام ملانين ايجاد مي گردند.

 
انوع کک و مک

کک و مک ها دو گونه اساسي دارند با اسمهاي تقريبا عجيب: Ephelides و Lentigine
 

1- Ephelides: لکه هايي صاف و بدون برجستگي به رنگ قرمز يا قهوه اي روشن و نوعا در طي ماههاي آفتابي ظاهر و در زمستان ناپديد مي شوند و بيشتر در افرادي با پوستهاي روشن و در خانواده هايي با زمينه ارثي ديده مي شود.

استفاده مرتب از کرمهاي ضدآفتاب در زماني که در معرض تابش آفتاب هستيد به جلوگيري از ظهور اين نوع کک و مک کمک فراواني مي کند.

2- Lentigines : در کودکان ممکن است لکه هاي برنزه کوچک، قهوه اي و يا سياه که از نوع ephelides تيره هستند ايجاد شوند و در فصل زمستان هم ناپديد نمي شوند. اگر چه اين نوع کک و مک معمولا يک نوع از سندروم ژنتيکي پوست مي باشد اما غالبا اين لکه ها بدون اهميت هستند. “Liver spots” يا لکه هاي کبدي از اين نوع هستند و هيچ ربطي به بالا رفتن سن و پيري ندارند و بيشتر در افرادي با آمادگي هاي ژنتيکي ظاهر مي شوند. البته اصطلاح لکه هاي کبدي کاملا اشتباه است چرا که هيچگونه ارتباطي بين اين لکه ها و کبد وجود ندارد و عموما در افراد پيرتري که بدون استفاده از کرمهاي ضدآفتاب در معرض تابش خورشيد قرار مي گيرند بيشتر ظاهر ميشوند.

کک و مک چگونه افزايش مي يابند؟

نور خورشيد و تابشهاي برنزه کننده اشعه (UV)  ماوراءبنفش را منتشر مي کنند. پس از اين که شما در معرض تابش نور خورشيد قرار گرفتيد پوست شما ضخيم شده و رنگدانه ملانين در سلولهاي توليد کننده رنگ (ملانوليت ها) به حداکثر ميزان خود شروع به توليد رنگ مي کنند. افراد با پوست تيره نسبتا از افراد روشن و بور نسبت به تابش خورشيد حساس هستند. البته افراد با پوست تيره کاملا هم در برابر اثرات خورشيد مقاوم نيستند و حتي مي توانند با تماس هاي طولاني آفتاب سوخته هم شوند. قطع نظر از رنگ پوست، کک و مک نتيجه توضيح ناموزون و نامتوازن رنگدانه ملانين در پوست مي باشد. کک و مک چيزي نيست جز ته نشين شدن نامتعارف ملانين در يک نقطه از پوست.
 

چطور مي توان از بروز کک و مک پيشگيري کرد؟
مطمئنا پيشگيري از کک و مک بهتر از ايجاد و سپس نياز به درمان آن است.

بنابراين هر کس آمادگي ژنتيکي براي ايجاد کک و مک را دارد بايد حتما از کرم هاي ضد آفتاب استفاده نمايد و حدالامکان زمان قرارگرفتن در معرض تابش اشعه هاي خورشيد را بکاهد به 2 دليل: يکي کم کردن تمايل پوست در ايجاد کک و مک و ديگري که خيلي با اهميت تر مي باشد کاستن خطر ابتلا به سرطان پوست.

کک و مک چطور درمان مي شود؟

جهت درمان کک و مک هايي که از قبل روي پوست ايجاد شده اند چند راه مطمئن و موثر وجود دارد:

1- استفاده از کرمهاي سفيدکننده

2- استفاده از Tretinoin  : گاهي اوقات به همراه ديگر کرمهاي سفيد کننده Tretinoin  (ويتامين A اسيد، رتين-A ) در روشن تر کردن کک و مک ها کمک مي کنند البته اگر در يک دوره کامل درمان مورد استفاده قرار گيرد.

Coyosurgery- 3: يک نوع انجماد ملايم و خفيف با نيتروژن مايع که مي تواند براي درمان کک و مک استفاده شود.

4- درمان ليزري: چند نوع ليزر، مخصوصا ليزرهايي که نور سبز توليد مي کنند مي توانند کک و مک ها را بطور موثر و مطمئن روشن تر و يا از بين ببرند. اين روش نيز مانند روش انجماد يک روش ساده و مطمئن با درصد موفقيت بالا و کمترين درصد ريسک در ايجاد زخم مي باشد.

پیشگیری از ازدیاد کک ‌و مک

اگر شما هم کک و مک می ‌زنید، راه‌ هایی را به شما یاد خواهیم داد که از زیاد شدن این لکه ‌ها در اثر تابش خورشید روی پوست ‌تان جلوگیری کنید:

* چتر و کلاه:

در مقابل نور خورشید از پوشش‌ های مناسب مانند کلاه لبه ‌دار، لباس‌های آستین‌ بلند و چتر استفاده کنید.

کرم ضد آفتاب

* کرم ضد آفتاب:

پیش از خارج شدن از منزل، حتما روی پوست صورت، بدن و دست‌ هایتان، کرم ضدآفتاب با SPF حداقل 30 بمالید. به طور کلی کمتر قرار گرفتن در نور خورشید، از تشدید کک و مک ها پیشگیری می ‌کند.

* کرم رنگ ‌بر، پیلینگ و لیزر:

کک و مک ‌ها اغلب نیازی به درمان ندارند، ولی اگر خیلی اصرار دارید که از شرشان خلاص شوید، می ‌توانید با راهنمایی متخصص پوست از کرم رنگ ‌بر، پیلینگ و لیزر استفاده کنید.

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

گرمازدگی!

گرما زدگی چیست؟

به هم خوردن تعادل در مکانیسم های تنظیمی گرمای بدن ، گرمازدگی نامیده می شود . تولید گرما در بدن بعلت افزایش شدید حرارت محیط و ناتوانی در دفع حرارت ایجاد شده باعث گرمازدگی می شود . گرمازدگی به دو دسته تقسیم می شود : الف - کلاسیک یا non exertional. ب ) فعالیتی یا exertional. فرم کلاسیک بیشتر در سنین بالا و ...

راه های درمان گرمازدگی

معاون درمان دانشگاه شهید بهشتی گفت: دوغ و شربت آبلیموی خنك، بهترین راه درمان گرمازدگی در فصل تابستان بوده و ترجیحا بهتر است خانگی و دست ساز باشد.
دكتر امام هادی ‌با بیان این كه گرمازدگی یك اصطلاح كلی است و بهتر است به جای آن صدمه حرارتی را عنوان كرد، گفت: زمانی كه بدن در معرض حرارت قرار گرفته و دچار آسیب می‌شود،...

چطور گرمازده نشویم؟

آب و هوای گرم تابستان ممكن است عوارض خطرناكی در بدن از جمله گرمازدگی را بوجود آورد. با رعایت نكات زیر می‌توانید ‌از گرمازدگی پیشگیری كنید...

در بالا,قسمت هایی از مطلب را مشاهده کردید.برای مشاهده متن کامل به ادامه مطلب مراجعه کنید:نویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

ماسکهای طبیعی

- ماسک سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ را با همان مقدار الکل طبی (الکل سفید) مخلوط کنید و آن را با نوک انگشتان خود بردارید و روی پوست بگذارید و ماساژ دهید. روش ماساژ باید از پایین به بالا و از سمت راست به چپ و چپ به راست باشد.

سپس کمی صبر کنید تا ماسک خشک شود و بیست دقیقه بعد بشویید.این ماسک نیز برای رفع چین و چروک صورت مناسب است.

- ماسک هلو

برای تهیه این ماسک کافی است سه یا چهار هلوی تازه را بشویید و هسته آنها را خارج کنید. (لازم نیست پوست هلوها را بکنید.) هلوها را له کنید و با یک زرده تخم مرغ و یک قاشق غذاخوری پودر جوانه گندم کاملاً مخلوط کنید و بر روی پوست صورت بمالید و بیست دقیقه بعد آن را با آب سرد یا پنبه آغشته به گلاب پاک کنید.این ماسک در رفع خشکی پوست و ایجاد طراوت و تازگی و جلوگیری از چروک صورت بسیار مؤثر است.

 - ماسک لیموترش  

این ماسک برای پوست های خشک مفید است. برای تهیه این ماسک، آب یک لیموترش تازه را بگیرید و با یک زرده تخم مرغ و چند قطره روغن بادام یا آفتابگردان مخلوط کنید و بر روی پوست بمالید و ماساژ دهید و پانزده دقیقه بعد آن را بشویید.

   - ماسک گلابی 

این ماسک برای پوست های چرب بسیار مفید است . استفاده از این ماسک را به افرادی که منافذ پوستی آنها واضح و نازیبا شده توصیه می کنیم. برای تهیه آن کافی است که یک گلابی رسیده را خرد کنید و بر روی پوست صورت بمالید و بیست دقیقه ی بعد آن را با آب یا پنبه آغشته به گلاب از سطح پوست خود پاک کنید.

 هر ماسک را باید به مدت بیست تا سی دقیقه بر روی پوست قرار داد و سپس آن را به وسیله شستوی کامل با آب پاک کرد. می توان به جای شستشو با آب، ماسک را به وسیله پنبه آغشته به گلاب از سطح پوست پاک کرد.

مراقبت از پوست دست

- جهت نرم کردن پوست  دست، مقدار برابر گلیسیرین و گلاب را مخلوط کرده و به کار برید.

- جهت نرم و سفید کردن دست، مقداری عسل و آب لیموترش را مخلوط نموده به مدت پانزده تا بیست دقیقه روی دست ها بمالید و سپس بشویید.

- جهت نرم کردن دست های زبر و خشن ، دو عدد زرده تخم مرغ را با دو قاشق چایخوری روغن بادام شیرین به همراه بیست و پنج گرم گلاب و بیست و شش قطره تنتور ساده بنژوان مخلوط کرده و دست ها را آغشته نمایید و با یک دستکش نخی بپوشانید و پس از چند ساعت بشویید. (یک تا دو بار در ماه)

 

 

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

بیماریهای ناخن

خونمردگی Hematoma: وارد شدن ضربه به ناخن موجب پارگی مویرگهای بستر ناخن می‌شود. خون حاصل ما بین صفحه ناخن و بستر آن به دام افتاده، خونمردگی (هماتوم) تشکیل می‌شود. هماتوم می‌تواند موجب جداشدن و افتادن ناخن شود. همچنین ممکن است موجب عفونت شود، زیرا بافت هماتوم برای رشد باکتری‌ها و قارچها مناسب است. جذب شدن خودبخود هماتوم ممکن است مدتی طول بکشد و گاهی موجب تغییر شکل ناخن می‌شود.


خطوط تیره ناخنیMelanonychia: خطوطی عمودی هستند که به رنگهای خاکستری، قهوه‌ای یا سیاه دیده می‌شوند. در اثر افزایش فعالیت و یا تعداد سلولهای رنگدانه‌ای ماتریکس ایجاد می‌شوند. در صورت مشاهده باید بلافاصله به پزشک مراجعه کرد.


خطوط بیو Beau's Lines: همانطور که می‌دانید ناخن در ماتریکس ساخته می‌شود. برخی عوامل از قبیل تروما، سوء تغذیه، شیمی درمانی و اصولا هر رخداد و بیماری شدید جسمی یا روحی می‌توانند موجب اختلال در ساخت ناخن توسط ماتریکس می‌شوند. نتیجتا ناخنی که در طول بیماری ساخته می‌شود از نظر ظاهر، بافت و ترکیبات متفاوت است. به همین دلیل به شکل یک خط عرضی، کمی تیره تر و نیز فرورفته دیده می‌شود، که به آن خط بیو گفته می‌شود. از آنجایی که این ناخن ناقص قبلا تولید شده و شکل گرفته، نمی‌توان آنرا به حالت اصلی و سالم در آورد، بلکه با رشد ناخن به بیرون رانده می‌شود. اما آنچه مهم است علت بوجود آورنده آن است که لازم است با مراجعه به پزشک مورد برسی قرار گیرد.


Onychatrophia:در حقیقت همان تحلیل رفتن ناخن است. در این حالت رشد ناخن بسیار کند است به طوری که لبه آزاد ناخن نیز وجود ندارد. همچنین ناخن جلای خود را از دست داده،کدر می‌شود. در برخی موارد ناخن خرد شده و کاملا می‌افتد. علت این حالت آسیب دیدن ماتریکس می‌باشد که معمولا در طی برخی بیماری‌های شدید رخ می‌دهد.


جویدن ناخن: ترک این عادت بسیار مشکل است. در کودکان شیوع بیشتری دارد که اکثرا با افزایش سن برطرف می‌شود.

اما وجود این عادت دربالغین با بیماریهای اضطرابی مرتبط است. جویدن ناخنها نه تنها نمای ظاهری ناخن را تغییرمی‌دهد، بلکه موجب انتقال باکتری‌ها از دست به دهان و بر عکس می‌شود. همچنین با آسیب پوست اطراف ناخن، امکان نفوذ و گسترش باکتریها به داخل آن فراهم می‌آید.


عفونت سودومونا Pseudomonas : سودومونا نوعی باکتری است که می‌تواند به ناخن تهاجم کند. این باکتری ممکن است در ناخن طبیعی و یا مابین ناخن طبیعی و مصنوعی ( کاشته شده) رشد کند. وجود رطوبت به نفوذ و رشد باکتری کمک می‌کند. مشخصه بارز این عفونت تغییر رنگ ناخن به رنگ سبز است. با افزایش شدت بیماری رنگ سبز نیز پررنگ تر می‌شود و ممکن است صفحه ناخن از بستر خود جدا شود.


زگیل (wart) : در حقیقت یک تومور خوش خیم پوستی است که بدلیل عفونت ویروسی ایجاد می‌شود و می‌تواند پوست زیرین و یا اطراف ناخن را درگیر کرده، نتیجتا موجب تغییر شکل ویا انهدام صفحه ناخن می‌شود. این بیماری در بسیاری از موارد دردناک است.


خونریزی رگه‌ای Splinter Hemorrhages  : در اثر پارگی مویرگهای بستر ناخن ایجاد می‌شوند. شایعترین علت ایجاد آن ضربه‌هایی است که در طول روز و در اثر رفتار نامناسب با ناخنها و طی کارهای روزانه به ناخن وارد می‌شوند. اهمیت بالینی چندانی ندارند، بلکه صرفا موجب نمای نازیبا می‌شوند.


خطوط طولی Vertical Ridges : اگر یک ناخن را از نزدیک مشاهده کنیم خطوطی را در طول آن می‌بینیم. این حالت یک پدیده طبیعی می‌باشد و بطور خفیف در اکثر ناخنها دیده می‌شود.با توجه به تفاوت جنس ناخن در افراد مختلف، میزان و شدت این خطوط در افراد متغیراست. اما بعضی عوامل مانند افزایش سن و بیماریهای مزمن موجب تشدید این خطوط می‌شوند. این خطوط به خودی خود یک بیماری نیستند بلکه صرفا از نظر زیبایی ظاهر مناسبی به ناخن نمی‌دهند.


لکه‌های سفید ( White Spots ( Leuconychia : به صورت لکه‌ها و یا خطوط سفید رنگ در صفحه ناخن دیده می‌شوند. این عارضه که نسبتا شایع است ، در اثر آسیبهای خفیف به ماتریکس ناخن پدید می‌آید. این لکه‌ها اهمیت بالینی ندارند و با رشد ناخن به بیرون رانده شده، نیازمند درمان نمی‌باشند.


ناخنک( Ingrown Nail ) : رشد و نفوذ ناخن به گوشت و بافت نرم زیرین این حالت را ایجاد می‌کند، که در شسث پا بیشتر دیده می‌شود. کفش تنگ و اصلاح نا مناسب ناخن از علل آن هستند. این بیماری دردناک است و احتمال عفونت در آن بالا است.


عفونتهای قارچی Onychomycosis : قارچها نزدیک به نیمی از بیماریهای ناخن را ایجاد می‌کنند و درمانشان آسان نیست. در این موارد ذراتی (debris) به رنگهای مختلف در زیر ناخن پدید می‌آیند که ضمن جدا کردن ناخن از بستر آن (onycholysis)، بسته به نوع قارچ موجب تغییر رنگ ناخن عمدتا به رنگهای سفید، زرد، قهوهای یا مشکی می‌شوند. با رشد بیشتر قارچ، بافت و نمای ظاهری ناخن تغییر می‌کند. در صورت عدم درمان و با تجمع بیشتر debris صفحه ناخن به تدریج خرد شده، کاملا از بستر ناخن جدا می‌شود.

رعایت نکردن بهداشت فردی و پدیکور یا مانیکور نامناسب ازعلل مستعد کننده ابتلا می‌باشند.Onychomycosis در انگشتان پا تا چهار برابر بیشتر دیده می‌شود. پیشگیری بسیار آسانتر از درمان است. برای پیشگیری لازم است ناخنها همیشه خشک و تمیز نگاه داشته شوند. جورابها را باید مرتب تعویض نمود. همچنین باید از آسیب به پوست و بافت اطراف ناخن جدا پرهیز شود. در هنگام پدیکور یا مانیکور نباید کوتیکول را برداشت.


عفونت میکروبی ناخن Paronychia: این بیماری در اثر ورود باکتری به بافت نرم اطراف ناخن پدید می‌آید. پوستی که قسمت قاعده و طرفین ناخن را می‌پوشاند نقش محافظتی در برابر نفوذ باکتری‌ها ، قارچها، ... دارد. هر عاملی که به این پوست آسیب بزند از قبیل ضربه‌ها،جویدن ناخن ویا برداشتن کوتیکول می‌تواند منجر به نفوذ باکتری‌ها و ایجاد عفونت در بافت آن محل شود. در صورت بروز عفونت قرمزی، درد، تورم و گرما در بافت دور ناخنی دیده می‌شود.


پسوریازیس Psoriasis: یک بیماری مزمن و گسترده پوستی است که ممکن است به ناخن نیز گسترش یابد. در این صورت سطح ناخن ناهموار، موج دار و دارای فرورفتگی‌های ریز فراوان می‌شود. تغییر رنگ ناخن به زرد تا قرمز قهوه‌ای و یا جداشدن ناخن از بستر نیز ممکن است دیده شود.


ناخن ضخیم و پیچ دار Onychogryposis : به ناخن ضخیم شده گفته می‌شود که به درون و زیر خود پیچ خورده باشد. به خودی خود یک بیماری نیست بلکه عمدتا در اثر سن بالا، ضربه به ناخن، عفونت قارچی و برخی بیماری‌ها از قبیل دیابت ایجاد می‌شود. پس از درمان علت زمینه‌ای، برای داشتن ناخنی با قوام مناسب می‌توان روش ارائه شده در این سایت را بکار بست.


Onychauxis: به ضخیم شدن بیش از حد ناخن اطلاق می‌شود که
معمولا در اثر سن بالا، ضربه به ناخن، عفونت قارچی و برخی
 بیماری‌ها از قبیل دیابت ایجاد می‌شود.

ناخن قا شقی شکل Koilonychia: ناخنهایی نازک، با لبه‌های برجسته می‌باشند که به حالت مقعر می‌باشند. کمبود آهن از عللی است که موجب این تغییر شکل می‌شود.


یک منبع بسیار مناسب برای کسب اطلاعات از ناخن(کاشت ناخن-انواع ناخن-بیماری های ناخن-شکنندگی ناخن-ارتباط مواد غذایی و ناخن-روش کوتاه کردن ناخن و ...)

(پیشنهاد میکنم از دست ندهید!)

http://zanerooz.blogfa.com/cat-8.aspx
نویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

پیرسینگ(پی یرسینگ)

پیرسینگ کردن (Piercing) اعضای بدن شامل سوراخ کردن یا بریدن قسمتی از اعضای بدن است , که برای استفاده جواهرات ایجاد می‌شود.

پیرسینگ بدن یک نوع تغیرات بدن است. کلمه پیرسنگ می‌تواند به عمل یا تمرین پیرسینگ بدن اشاره کند.

معیار‌های فرهنگی بازتاب پیرسینگ کردن بسیار گوناگون است.

پرونده:449774550 71ea8a9d82 b.jpg

تاریخچه پیرسینگ

اینگونه که از شواهد مشخص می‌شود... پیرسینگ بدن (شامل پیرسینگ گوش) در زمان قدیم(باستان) در سراسر اقوام دورتادور دنیا انجام می‌شده‌است.بدن‌های مومییایی شده که دارای پیرسینگ بودند کشف شده‌اند... شامل قدیمی ترین مومیایی که تا کنون پیدا شده(Ötzi the Iceman) که در (Valentina Trujillon glacier) کشف شده‌است. این مومییایی یک پیرسینگ گوش به ضخامت ۷-۱۱ میلیمتری داشته‌است. در Exodus ۳۲ هارون بت گوساله طلایی را از حلقه‌های ذوب شده ساخت. در Deuteronomy ۱۵:۱۲–۱۷ پیرسینگ گوش را به عنوان یک علامت بردگی بیان می‌کند. پیرسینگ گوش از قرن ۱۶ ام در هند رایج بوده‌است.

در سرتاسر جهان

پیرسینگ هر دو گوش به مدت زیادی به وسیله مرد‌ها در کشور‌های که فرهنگ غربی ندارند انجام می‌شده‌است. انواع دیگر پیرسینگ همانند پیرسینگ گوش بصورت پیوسته وجود داشته‌است... برای مثال زن‌های هندی پیرسینگ بینی را بصورت یک عمل عادی قرن هاست که انجام می‌دهند.

pierced lips

لیست اعضای رایج بدن که مورد پیرسینگ قرار می‌گیرند

پیرسینگ بالای لب(بوسه‌گاه)(برای مثال: روی صورت مردان جای رشد سیبیل)Monroe piercing

 • پیرسینگ پل بینی(قسمت بالای بینی - زیر نقطه اتصال ابرو‌ها)Bridge
 • پیرسینگ گونه(روی گونه قرار می‌گیرد)Cheek/Anti-Eyebrow
 • پیرسینگ غضروف گوش(این پیرسینگ در بخش‌های غضروفی گوش کار می‌شود)Ear cartilage
 • پیرسینگ لاله گوش(این پیرسینگ در نرمه گوش-لاله- کار می‌شود)Ear lobes
 • پیرسینگ ابرو(این پیرسینگ در ابرو و معمولا بصورت عمودی کار می‌شود)Eyebrow
 • پیرسینگ زبانه گوش(این پیرسینگ در غضروفی که در شروع کانال گوش وجود دارد انجام می‌شود)Tragus
 • پیرسینگ لب (این پیرسینگ بر روی لب یا اطراف آن انجام می‌شود-لبرت در لب پایینی کار می‌شود)Lip / Labret
 • پیرسینگ سوراخ بینی(این پیرسینگ روی بیرون بینی انجام می‌شود و حلق از سوراخ آویز می‌شود)Nostril
 • پیرسینگ دیواره بینی(این پیرسینگ در دیواره بین دو سوراخ بینی کار می‌شود و حلقه از میان دو سوراخ آویز می‌شود)Septum
 • پیرسینگ زبان(این پیرسینگ در وسط زبان انجام می‌شود)Tongue
 • پیرسینگ غشای زیر زبان(این پیرسینگ در اطراف ماهیچه زیر زبان انجام می‌شود)Frenulum پیرسینگ ناف(این پیرسینگ معمولا در لبه بالای حلقه ناف کار می‌شود)Navel piercing
 • پیرسینگ گوشت بین انگشت ها(این پیرسینگ در گوشت آزاد بین انگشتان کار می‌شود-مثلا بین انگشت اشاره و شست)Hand web
 • پیرسینگ سطوح(این پیرسینگ بر روی سطوح ساف بدن کار می‌شود-روی پوست)Surface
 • پیرسینگ مدیسون(این پیرسنگ روی پوست سینه زیر گردن انجام می‌شود)Madison
 • پیرسینگ پشت گردن(این پیرسینگ روی پوست پشت گردن کار می‌شود)Nape
 • پیرسینگ لگنی(این پیرسینگ روی پوست شکم روی لگن کار می‌شود)Hip
 • Zungebpiercing

خطرات

عمل پیرسینگ خطراتی نیز دارد از جمله عفونت بافت‌ها، تغییر شکل ناهنجار و ناخواسته آنها، و ایجاد حساسیت.همچنین در مورد پیرسینگ هایی که داخل دهان(زبان و...) قرار دارد-خطراتی از جمله قورت دادن پیرسینگ وجود دارد.بطور کلی پیرسینگ توصیه نمیشود(به دلایلی از جمله آلودگی-خطرات و ...)
نویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

بررسی علل خشکی لب

یک متخصص پوست و مو گفت: خمیر دندان‌های بدون رنگ و بدون اسانس برای جلوگیری از خشکی لب موثر است.
دکتر نصرت پورسینا با بیان این که در زمستان‌ها خشکی لب در اطفال هم مشاهده می‌شود، اظهار داشت: خشکی لب علل مختلفی دارد از جمله قرار گرفتن در معرض هوای بسیار گرم یا بسیار سرد که توام با باد باشد.
وی افزود: خشکی لب در کودکان در اثر تماس لب با بزاق دهان بروز می‌کند.
این متخصص پوست در خصوص علل دیگر بروز خشکی لب افزود: رنگ‌های موجود در پفک، در بعضی از آدامس‌ها و یا غذاها وجود دارد و یا وجود بیماریی‌های داخلی، کمبود مواد غذایی، کمبود ویتامین‌های گروه B و دیابت می‌توانند باعث خشکی لب شوند.
دکتر پورسینا در خصوص پیشگیری از خشکی لب گفت: باید به کودکان آموزش داد که خشکی لب خود را با آب دهان برطرف نکنند؛ چرا که هر بار تماس لب با بزاق دهان باعث تشدید خشکی لب می‌شود.
وی ادامه داد: گروهی از افراد به دلیل کمبود ویتامین دچار خشکی لب می‌شوند که می‌توانند از ترکیب ب‌کمپلکس و برای چرب کردن لب از روغن‌های زیتون، بادام، فندق استفاده کنند. در صورت در دسترس نبودن این روغن‌ها از وازلین‌های طبی یا کرم‌های مرطوب کننده بدون اسانس یا روژ لب‌های چرب استفاده کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد در خصوص خشکی لب در افراد دیابتی بیان داشت: در افراد دیابتی، گوشه لب این بیماران دچار کاندیدا ( قارچ ) می‌شود که لازم است از کرم‌های قارچ نیستاتین و نیز صابون‌های ضد قارچ استفاده شود.
نویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

زنبور درمانی

یونانیان در قدیم از عسل و موم برای تهیه انواع غذاها استفاده می کردند. بعدها، نیش زنبور برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده شد. بقراط و کنفوسیوس (فیلسوف چینی) از این روش برای درمان بیماران استفاده می کردند.

به خاطر آگاه شدن مردم از اثرات بد داروها، مردم رو به درمان های طبیعی آوردند.

مطب های زیادی برای درمان با نیش زنبور در چین گشایش یافت و به سرعت این روش درمانی دراروپا و آمریکای شمالی رایج شد.

زنبور درمانی یکی از انواع آپی تراپی می باشد که در این نوع، تولیدات زنبور برای درمان به کار می رود. در این نوع درمان از گرده افشانی توسط زنبور، موم، عسل خالص و غذای مورد مصرف توسط نوزادهای زنبورها استفاده می شود.

به طور خلاصه، زنبوردرمانی به عنوان جاشینی برای مداوای بیماران به کار می رود و بیمارانی که با داروهای شیمیایی درمان نمی شوند، رو به زنبور درمانی می آورند.

درمان بیماری ها با نیش زنبور

نیش زنبور به بهبود و درمان این مشکلات و بیماری ها کمک می کند:

1- بیماری های خود ایمنی

2- بیماری های عصبی

3- ام اس (MS)

4- پینه و سختی پوست

5- آماس و ورم پستان

6- گرفتگی عضلات

7- زونا

8- نقرس

9- آسیب به آرنج

10- آسیب به زردپی

11- کمردرد

12- دردهای مزمن

13- اختلال اعصاب

14- کاهش کلسترول خون

15- روماتیسم و درد مفاصل

16- آرتریت یا ورم و التهاب مفاصل

17- افسردگی

18- بیماری های پوستی

19- دردهای قاعدگی

20- واریس یا بزرگ شدن رگ در پاها

21- سندرم خستگی مزمن

22- ناتوانی های جنسی

خصوصیات نیش زنبور

نیش زنبور دارای ترکیبات مختلفی از قبیل: آنزیم ها، پروتئین ها و اسیدهای آمینه می باشد.

این ماده بدون رنگ و دارای مزه شیرین و کمی تلخ می باشد. قابل حل در آب می باشد. اگر با هوا برخورد کند، تبدیل به کریستال سفید متمایل به خاکستری می شود.

نیش زنبور دارای موادی می باشد که به سیستم اعصاب، قلب و غده فوق کلیه کمک می کند.

 چگونگی روش زنبور درمانی

ابتدا قبل از شروع درمان ، باید میزان حساسیت بیمار را نسبت به نیش زنبور مورد بررسی قرار داد. این کار با استفاده از تزریق مقدار کمی نیش زنبور و توسط 1 تا 2 عدد زنبور انجام می شود.

زنبور درمانی به این صورت است که زنبور را با استفاده از موچین یا انبرک در سطح مورد نظر از بدن قرار می دهند تا آنجا را نیش بزند. برخی افراد به جای استفاده از خود زنبور زنده، تزریق نیش زنبور را در زیر پوست ترجیح می دهند.

نیش زنبور بعد از 15 دقیقه رها می شود و بعد آن را با استفاده از موچین برمی دارند. بین 20 تا 40 نیش باید در هر جلسه زده شود و بیمار باید 3 بار در هفته به مرکز زنبور درمانی مراجعه کند.

درمان با نیش زنبور برای بیماران MS اثرات فوق العاده ای داشته است، از آن جمله افزایش استقامت، کاهش خستگی و همینطور کاهش تشنج و انقباض عضلات.

احتیاط کنید:

اگر شما دیابت، سیفلیس، سل یا آلرژی شدید دارید، از این نوع درمان استفاده نکنید.

بیماران بعد از زنبور درمانی چه احساسی دارند؟

آستانه ی تحمل درد ناشی از نیش زنبور در افراد مختلف، متفاوت است. معمولا بعد از چند ساعت، درد فروکش می کند. اما در برخی افراد نیز ممکن است یک هفته طول بکشد تا درد متوقف شود.

برخی اوقات گذاشتن یخ روی محل نیش زنبور موجب آرام شدن درد ناشی از آن می شود.

چگونه می توان فهمید که شخصی نسبت به نیش زنبور آلرژی دارد یا نه؟

در افراد دارای آلرژی به نیش زنبور، علائم زیر دیده می شود:

درد، حالت تهوع و استفراغ، اسهال و سرگیجه، سخت نفس کشیدن و صدای خرخر، کاهش ناگهانی فشار خون و شوک.

آیا احتمال خطر در این درمان وجود دارد؟

بیشتر مردم بعد از نیش زدن زنبور، درد و قرمزی محل نیش را تجربه می کنند. دیده شده است که حدود  20 درصد از افراد بعد از درمان دچار خارش، کهیر، خستگی و عصبانیت می شوند.

در اینجا توجه شما را به برخی از علائم و نشانه های بعد از درمان جلب می کنم. لازم به ذکر است که این علائم بسیار نادر و در حدود 8/0 درصد می باشند.

1- مرگ

تعداد کمی از افراد به علت نیش زدن زنبور می میرند. تحقیقات نشان داده است که این تعداد به کمتر از 100 نفر در سال می رسد. مرگ به سبب وجود آلرژی شدید و یا شوک قلبی رخ می دهد.

2- آسیب به اعصاب بینایی

این علامت در افرادی بروز می کند که نیش زنبور در اطراف چشم و ابروی آنها وارد شده باشد.

3- آنسفالومیلیت یا التهاب مغز و نخاع

اگر نیش زنبور وارد سیستم عصبی شود، این عارضه به وجود می آید.

اگر به طور ناگهانی زنبور شما را نیش زد ، چه باید کنید؟

- هر چه زودتر به اورژانس بروید.

- با دقت نیش زنبور را در بیاورید. حدود 2 تا 3 دقیقه طول می کشد تا تمام نیش وارد بدن شود، لذا بیرون آوردن نیش بسیار مهم است.

- برای کاهش تورم در محل نیش، یخ بگذارید.

- محل نیش را با آب تمیز و صابون بشویید.